RPO o braku przepisów dot. zakwaterowania i żywienia w szpitalach

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jak i przepisy wydane na jej podstawie nie zawierają regulacji dotyczącej obowiązku zapewnienia świadczeniobiorcom zakwaterowania i wyżywienia - przypomina w swoim wystąpieniu do Komisji Zdrowia Sejmu RP prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Dodaje, że nie zawierają także normy, na podstawie której można byłoby ustalić warunki i zakres, na jakich szpitale mają to świadczenie zapewnić na zasadzie równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Również ustawa o działalności leczniczej nie zawiera normy prawnej, z której wynikałby obowiązek szpitala w zakresie zapewnienia pacjentom zakwaterowania i wyżywienia. Powyższa luka prawna odnosi się do istotnego w systemie opieki zdrowotnej podmiotu leczniczego i ważnego dla pacjentów zakresu świadczeń opieki zdrowotnej.

Obowiązek szpitala w omawianym zakresie trudno wywodzić z interpretacji przepisów, zwłaszcza że ustawodawca chcąc uregulować kwestie zapewniania pacjentom pomieszczeń i wyżywienia odpowiednich do stanu zdrowia w przypadku zakładu opiekuńczo-leczniczego i zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego wyraźnie uczynił to w konkretnym przepisie ustawy o działalności leczniczej - informuje RPO.

Omawiana kwestia wymaga ingerencji ustawodawcy w celu doprecyzowania obowiązku szpitala w zakresie zapewniania pacjentom pomieszczeń i wyżywienia odpowiednich do stanu zdrowia. Obowiązek ten powinien wynikać bezpośrednio z przepisu ustawy o działalności leczniczej. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o przedstawienie stanowiska w sprawie.

Więcej: http://www.rpo.gov.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH