Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekając w sprawie Alicja Tysiąc przeciw Polsce uznał, że Polska odmawiając kobiecie usunięcia ciąży naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka. Zwrócił wówczas uwagę, że nie było przepisów umożliwiających odwołanie się pacjentki od decyzji lekarzy, gdy się z nią nie zgadzała.

Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował, że zmiany w tym zakresie przewiduje ustawa o Rzeczniku Praw Pacjenta; są one jednak - w ocenie RPO - niewystarczające. Przy tym ustawa nie może wejść w życie, gdyż prezydent zawetował Przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia.

W orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka chodziło o wpływ ciąży i porodu na zdrowie Alicji Tysiąc. Opinie lekarzy, do których zwracała się kobieta były podzielone; czterech było zdania, że nie ma podstaw do usunięcia ciąży ze względów zdrowotnych, a jeden uważał, że ciąża wpłynie na pogorszenie wady wzroku Alicji Tysiąc.

Trybunał zwrócił wówczas uwagę, że ustawa o zawodzie lekarza i dentysty z 1996 roku (art. 37) określa warunki, kiedy w przypadku wątpliwości lekarz może zwrócić się o opinię do drugiego specjalisty. Jednak - jak podkreślił – „ta klauzula nie stwarza żadnej proceduralnej gwarancji dla pacjenta, by taką opinię otrzymać, ani by ją podważyć, w przypadku gdy się z nią nie zgadza”.

W ocenie RPO konieczne jest też doprecyzowanie okoliczności, w jakich dopuszczalne jest przerywanie ciąży. Zdaniem RPO w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 roku zawiera nieprecyzyjne określenia jak: „duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu", „nieuleczalna choroba, zagrażająca życiu", czy „uzasadnione podejrzenie".

Zgodnie z ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 roku, możliwe jest usunięcie ciąży w trzech przypadkach: gdy stanowi ona zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia lub wad genetycznych płodu, ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH