RPO: lokale wyborcze wciąż niedostępne dla niepełnosprawnych

Ponad 2 mln osób, głównie starszych i niepełnosprawnych, ma problemy z korzystaniem ze swoich praw wyborczych - podkreśla biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO zwraca uwagę, że wiele lokali nadal nie jest dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jak poinformowała w czwartek (21 lipca) Anna Błaszczak z biura Rzecznika Praw Obywatelskich, w czerwcu ub. r. RPO przeprowadził kontrolę w 97 lokalach, określanych przez gminy jako dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Okazało się, że 34 proc. spośród nich nie spełniało wymogów określonych w rozporządzeniu ministra infrastruktury dotyczącym wyborów.

Ponowną kontrolę przeprowadzono we wrześniu ub. r. : 85 proc. lokali, które w czerwcu zostały uznane za niedostosowane, nadal nie spełniało wymogów ustawowych.

Obecny kodeks wyborczy - jak podkreśliła Błaszczak - wprowadza obowiązek sporządzenia informacji dla osób niewidomych w alfabecie Braille'a oraz głosowanie za pomocą nakładek. Wniosek o skorzystanie z nakładki należy zgłosić 14 dni przed wyborami. Niepełnosprawni i osoby po 75. roku życia mogą też głosować przez pełnomocnika. Taka możliwość istnieje od ub. r. 

Anna Błaszczak zaznaczyła, że zgodnie z przepisami wyborca ma prawo wybrać lokal dostosowany do jego potrzeb. Musi to zgłosić 55 dni przed wyborami, na 45 dni do wyborów musi zapaść decyzja, a na 30 przed wyborami powinna ona zostać opublikowana w biuletynie informacji publicznej. Przepisy regulują także, jaka powinna być np. szerokość drzwi i wysokość progów w lokalu wyborczym (nie mogą one przekraczać 0,5 cm). Zgodnie z przepisami posadzki powinny być antypoślizgowe, w lokalach powinno być także zainstalowane odpowiednie oświetlenie.

Błaszczak przypomniała, że RPO, prof. Irena Lipowicz, apelowała również o wprowadzenie udogodnień dla niepełnosprawnych wokół lokalu wyborczego; np. szerokich furtek ułatwiających dojście do lokalu, toalet dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz specjalnego oznakowania lokali wyborczych.

 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH