RPO: lokale wyborcze wciąż niedostępne dla niepełnosprawnych

Ponad 2 mln osób, głównie starszych i niepełnosprawnych, ma problemy z korzystaniem ze swoich praw wyborczych - podkreśla biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO zwraca uwagę, że wiele lokali nadal nie jest dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jak poinformowała w czwartek (21 lipca) Anna Błaszczak z biura Rzecznika Praw Obywatelskich, w czerwcu ub. r. RPO przeprowadził kontrolę w 97 lokalach, określanych przez gminy jako dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Okazało się, że 34 proc. spośród nich nie spełniało wymogów określonych w rozporządzeniu ministra infrastruktury dotyczącym wyborów.

Ponowną kontrolę przeprowadzono we wrześniu ub. r. : 85 proc. lokali, które w czerwcu zostały uznane za niedostosowane, nadal nie spełniało wymogów ustawowych.

Obecny kodeks wyborczy - jak podkreśliła Błaszczak - wprowadza obowiązek sporządzenia informacji dla osób niewidomych w alfabecie Braille'a oraz głosowanie za pomocą nakładek. Wniosek o skorzystanie z nakładki należy zgłosić 14 dni przed wyborami. Niepełnosprawni i osoby po 75. roku życia mogą też głosować przez pełnomocnika. Taka możliwość istnieje od ub. r. 

Anna Błaszczak zaznaczyła, że zgodnie z przepisami wyborca ma prawo wybrać lokal dostosowany do jego potrzeb. Musi to zgłosić 55 dni przed wyborami, na 45 dni do wyborów musi zapaść decyzja, a na 30 przed wyborami powinna ona zostać opublikowana w biuletynie informacji publicznej. Przepisy regulują także, jaka powinna być np. szerokość drzwi i wysokość progów w lokalu wyborczym (nie mogą one przekraczać 0,5 cm). Zgodnie z przepisami posadzki powinny być antypoślizgowe, w lokalach powinno być także zainstalowane odpowiednie oświetlenie.

Błaszczak przypomniała, że RPO, prof. Irena Lipowicz, apelowała również o wprowadzenie udogodnień dla niepełnosprawnych wokół lokalu wyborczego; np. szerokich furtek ułatwiających dojście do lokalu, toalet dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz specjalnego oznakowania lokali wyborczych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH