Prezes NRL odniósł się do postulatów Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczących wykrywania i dokumentowania przez lekarzy przypadków tortur oraz poniżającego traktowania.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystosował w dniu 27 października br. pismo do Prezesa NRL Macieja Hamankiewicza z prośbą o rozważenie możliwości uwzględnienia w programie szkoleń zawodowych lekarzy tematyki poświęconej opisanym w Protokole Stambulskim metodom wykrywania i dokumentowania przypadków tortur i innych form okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania.

W odpowiedzi 13 listopada br. Prezes NRL poinformował, że z wielką uwagą przeczytał zawarte w piśmie postulaty Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Nie ulega wątpliwości, iż rozszerzenie programu szkoleń zawodowych dla lekarzy o zawarte w Protokole Stambulskim metody wykrywania i dokumentowania przypadków tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania, stanowi inicjatywę niezwykle wartościową oraz potrzebną w kontekście walki o prawa człowieka" - odpisał Maciej Hamankiewicz.

Prezes NRL uznał, że zamysł pogłębienia programu szkoleń o przedmiotowe aspekty z całą pewnością zasługuje na poparcie ze strony samorządu lekarskiego. "Z tego względu zdecydowałem, aby zwrócić się do Komisji ds. Kształcenia, Ośrodka Doskonalenia Zawodowego oraz Izb Okręgowych o wprowadzenie do programu szkoleń stosownych zmian" - odpowiedział na pismo RPO.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH