RPO interweniuje w sprawie zasiłków pielęgnacyjnych w rodzinach rolników

Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała pismo do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie utrudnień w dostępie do świadczenia pielęgnacyjnego.

Do RPO trafiają skargi od opiekunów i rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy z racji posiadania gospodarstwa rolnego napotykają na utrudnienia w dostępie do świadczenia pielęgnacyjnego oraz dodatku do tego świadczenia wynikającego z rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne.

Jak podaje rzecznik, w kwestii uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego dla rolników, którzy opiekują się dziećmi niepełnosprawnymi pojawiają się wątpliwości wynikające z interpretacji przepisu ustawy o świadczeniach rodzinnych, który zawiera definicję zatrudnienia i innej pracy zarobkowej na potrzeby ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Organy decyzyjne w swych rozstrzygnięciach odwołują się do stanowiska wyrażonego przez Naczelny Sąd Administracyjny odnośnie prawa rolnika do świadczenia pielęgnacyjnego. NSA w uchwale siedmiu sędziów z dnia 11 grudnia 2012 r. rozstrzygnął, że prowadzenie gospodarstwa rolnego przez rolnika stanowi negatywną przesłankę przyznania tej osobie świadczenia pielęgnacyjnego.

RPO informuje, że stanowisko zaprezentowane w uchwale przez Naczelny Sąd Administracyjny nie jest najwidoczniej podzielane przez resort pracy i polityki społecznej.

"Taka sytuacja prowadzi do poważnych rozbieżności w zakresie ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego dla rolników. Konieczne zatem wydaje się rozważenie możliwości wprowadzenia wyraźnej regulacji prawnej wskazującej, iż prowadzenie gospodarstwa przez rolnika nie stanowi przeszkody do nabycia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego i świadczeń pochodnych" - pisze rzecznik.

Więcej: http://www.sprawy-generalne.brpo.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH