RPO zwrócił się w tej sprawie do premiera Donalda Tuska. "Mając na uwadze przyszłoroczne wybory samorządowe oraz wybory prezydenckie, niezbędne zmiany polskiego prawa wyborczego nie mogą być dłużej odkładane" - podkreśla Janusz Kochanowski.

Apeluje, aby Rada Ministrów podjęła odpowiednią inicjatywę ustawodawczą w terminie umożliwiającym wprowadzenie zmian w ordynacji wyborczej przed kolejnymi wyborami.

Rzecznik zwraca uwagę, że przede wszystkim konieczne jest ujednolicenie przepisów prawa wyborczego oraz zwiększenie wymogów co do minimalnej liczby lokali dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kwestiami priorytetowymi według RPO, są także: wprowadzenie kart do głosowania lub odpowiednich matryc dostosowanych do potrzeb wyborców niewidomych i niedowidzących oraz transport niepełnosprawnych do lokali wyborczych.

Zdaniem RPO, należy także odstąpić od wymogu osobistego stawiennictwa w lokalach wyborczych i wprowadzić do polskiego prawa możliwość głosowania korespondencyjnego, głosowania przez pełnomocnika lub głosowania elektronicznego - sposobów sprawdzonych w wielu innych krajach europejskich.

Janusz Kochanowski podkreśla, że jedną z najistotniejszych kwestii w zakresie reformy polskiego prawa wyborczego jest zachowanie odpowiedniego vacatio legis przy procedowaniu zmian ordynacji wyborczych. Przypomina, że niezachowanie odpowiedniego vacatio legis było jednym z zarzutów prezydenta Lecha Kaczyńskiego we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności nowelizacji ordynacji wyborczej z lutego 2009 r. Natomiast w orzeczeniu z listopada 2006 r. TK ustalił, że dla dochowania wymogów konstytucyjnych istotne zmiany prawa wyborczego powinny być przeprowadzone nie później niż sześć miesięcy przed kolejnymi wyborami.

Jak podkreśla RPO, z napływających do niego skarg wynika, że istotną część grupy, która nie wzięła udziału w ostatnich wyborach, stanowią osoby, które z przyczyn od siebie niezależnych nie mogły oddać głosu. "Także złożone w Sądzie Najwyższym protesty wyborcze zdają się potwierdzać, że rosnące zainteresowanie Polaków udziałem w głosowaniu nie koresponduje z anachronicznym dziś prawem wyborczym. Do dnia 18 czerwca w Sądzie Najwyższym złożono niemal dwukrotnie więcej protestów wyborczych niż w ostatnich wyborach europejskich, a część z zarzutów dotyczy uniemożliwienia osobom niepełnosprawnym, w tym osobom niewidomym i niedowidzącym, udziału w głosowaniu na zasadach przysługujących pozostałym obywatelom naszego kraju. Nie ulega wątpliwości, że takie zaniedbanie może naruszać zasadę powszechności wyborów" - uznał rzecznik.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH