RPO do MZ: obywatele skarżą się na dostępność i jakość świadczeń zdrowotnych RPO Adam Bodnar ocenił, że opiekę zdrowotną nad szczególnie chronionymi kategoriami pacjentów "należy doprowadzić do konstytucyjnego standardu" Fot. Archiwum

Wśród skarg dotyczących zdrowia, które trafiają do Rzecznika Praw Obywatelskich, najwięcej dotyczy dostępności i jakości udzielanych świadczeń - poinformował RPO w opublikowanym w czwartek piśmie do resortu zdrowia.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w piśmie adresowanym do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła wskazał, że znane i szeroko komentowane są przypadki wpisywania na listę osób oczekujących na zabieg z terminem udzielenia świadczenia określonym nawet nie na kolejne lata, lecz kolejne dekady. - Występują bardzo liczne obszary wyraźnych deficytów, czego klasycznym już przykładem jest leczenie zaćmy - zasygnalizował RPO.

Rzecznik ocenił, że opiekę zdrowotną nad szczególnie chronionymi kategoriami pacjentów "należy doprowadzić do konstytucyjnego standardu". "Konstytucja statuuje obowiązek zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku. Funkcjonowanie polskiego systemu ochrony zdrowia nasuwa jednak istotne wątpliwości, czy władze publiczne wywiązują się należycie z tego postulatu" - uważa RPO.

Rzecznik podniósł, że aktualne pozostają problemy związane z brakiem gwarancji ciągłości opieki zdrowotnej nad noworodkiem po opuszczeniu szpitala, zasadami dostępu małoletnich powyżej 15. roku życia do świadczeń ginekologicznych i urologicznych, standardami opieki okołoporodowej czy opieki zdrowotnej osób starszych.

- Niewątpliwie, większej uwagi władz publicznych wymaga ochrona zdrowia psychicznego. Niepokój wzbudza zwłaszcza fakt, że Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2020 wszedł w życie z blisko dziewięciomiesięcznym opóźnieniem, zaś ochrona zdrowia psychicznego jest w Polsce chronicznie niedofinansowana - napisał RPO.

Rzecznik podkreślił, że należy zagwarantować prawo do świadczeń dla bezdomnych i innych osób nieuzyskujących dochodu. "Choć obecnie funkcjonujący system powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego stwarza formalne możliwości objęcia tym ubezpieczeniem (i tym samym uzyskania prawa do świadczeń) znacznej części bezdomnych i innych osób nieuzyskujących dochodu, to jednak nie daje gwarancji uzyskania świadczeń" - uważa RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, że jest adresatem licznych skarg pacjentów, których uprawnienia zostały naruszone. Niezałatwioną kwestią jest - jak zauważył - brak jednolitych standardów zapewnienia dzieciom tzw. opieki pielęgnacyjnej w szpitalach, czyli możliwości przebywania rodzica lub opiekuna małoletniego pacjenta z podopiecznym w szpitalu.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH