RPO: czy oskarżonych można badać pod przymusem?

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie stosowania środków przymusu bezpośredniego w celu wyegzekwowania od oskarżonego obowiązku poddania się badaniom.

Wątpliwości powstały w wyniku spraw badanych w Biurze RPO. Rzecznik wskazuje na problem możliwości wyegzekwowania od oskarżonego obowiązku poddania się badaniom poprzez zastosowanie środków przymusu bezpośredniego, a także na problem asysty towarzyszącej temu badaniu.

Zdaniem RPO przepisy k.p.k. nie regulują kwestii stosowania środków przymusu bezpośredniego w przypadku odmowy wykonania badań. Recznik uważa, że kwestionowane przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 23.02.2005 r. w tej sprawie, zostały wydane z przekroczeniem granic upoważnienia ustawowego, są więc niezgodne z art.92 ust.1 Konstytucji RP.

Są także niezgodne z art.41 ust.1 ustawy zasadniczej, gdyż regulują materię zastrzeżoną do wyłącznej właściwości władzy ustawodawczej - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej: www.brpo.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH