Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, uważa, że pobieranie opłat za znieczulenie podczas porodu jest nielegalne. Jeśli resort zdrowia nie zmieni regulujących tę kwestię przepisów, sprawa może trafić do Trybunału Konstytucyjnego.

Kilkanaście dni temu minister zdrowia, Ewa Kopacz, negatywnie ustosunkowała się do pisma Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w którym lekarze podkreślali wagę problemu i potrzebę refundacji kosztownych (nawet 700 zł) znieczuleń, na które stać tylko zamożniejsze pacjentki. Wypowiedź Ewy Kopacz – kobiety, matki i lekarza – że poród to kwestia fizjologii kobiety i musi boleć, zbulwersowała opinię publiczną. Przeszkodą dla refundacji znieczuleń przy porodzie jest także, zdaniem ministra zdrowia, zbyt mała liczba anestezjologów w szpitalach. Oznacza to, że nie każde znieczulenie będzie mogło zostać wykonane ze względów organizacyjnych.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne nie ukrywa zadowolenia z interwencji RPO.

- Obecnie ministerstwo zdrowia będzie musiało wyjaśnić, dlaczego w Polsce łamane są prawa pacjentek – mówi prof. Krzysztof Niemiec, prezes PTG. – Może nareszcie coś się zmieni.

Biuro RPO interesuje się tym problemem od dłuższego czasu. Wielokrotnie prowadziło korespondencję w tej sprawie z resortem zdrowia. Teraz w oficjalnym piśmie zasugeruje ministerstwu co należy zmienić i poprosi o wyjaśnienia. Janusz Kochanowski powołał też specjalny zespół, który zajmie się sytuacją ciężarnych kobiet.

- Zwalczanie bólu jest uznane przez Światową Organizację Zdrowia za podstawowe prawo człowieka – przypomina prof. Janusz Szymborski, pełnomocnik RPO ds. rodziny. – Skazywanie kogoś na ból, który mógłby być uśmierzony, jest pogwałceniem jego praw.

Znieczulenia przy porodzie są bezpłatne dla pacjentek we wszystkich krajach „starej” UE, a także w Czechach i na Węgrzech.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH