RPD: zgoda na leczenie dziecka za granicą powinna być podejmowana szybko

NFZ nie powinien zwlekać z decyzją o refundacji kosztów zagranicznych operacji - twierdzi Rzecznik Praw Dziecka i apeluje do resortu, aby zweryfikował czy obecnie obowiązująca procedura postępowania przy uzyskaniu zgody na leczenie dzieci za granicą jest wystarczająca.

Do Rzecznika Praw Dziecka, co jakiś czas wpływają pisma od rodziców z prośbą o pomoc przy uzyskaniu zgody płatnika na leczenie dziecka za granicą. Rodzice argumentuję przy tym, że tylko konkretny ośrodek poza granicami kraju jest w stanie wykonać skomplikowaną operację, która jest jedyną szansą na wyzdrowienie dziecka. 

Jak informuje Rzeczpospolita, jedna z ostatnich takich spraw dotyczyła chłopca cierpiącego na rzadką chorobę wrodzoną. Specjaliści orzekli, że nie ma możliwości leczenia dziecka w kraju. Zgodę na takie leczenie rodzice otrzymali po trzech miesiącach. Uważają oni, że czas oczekiwania na decyzję płatnika powinien być zdecydowanie krótszy. Podobnego zdania jest RPD, który twierdzi, ze czas podejmowania decyzji dotyczących zdrowia dziecka nie powinien być przedłużany. 

Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl powiedział, że nigdy żaden urzędnik w Funduszu nie zrobił ani jednej sekundy zwłoki, w procedurze dotyczącej decyzji o leczeniu za granicą. - Trzeba jednak pamiętać, że nas obowiązują pewne procedury prawne, których musimy się trzymać - dodaje. 

Kwestie dotyczące leczenia pacjentów za granicą reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia. Zgodnie z nim oddział wojewódzki NFZ musi niezwłocznie dokonać weryfikacji konkretnego przypadku. Do jego zadań należy m.in. skonsultowanie się z ośrodkiem, w którym pacjent będzie leczony w celu określenia rodzaju procedury, terminu a przede wszystkim wyceny świadczenia.
 
Urzędnik musi też uzyskać opinię konsultanta wojewódzkiego, a następnie zgodę prezesa NFZ. Konsultant ma dziesięć dni roboczych, od momentu otrzymania pisma z urzędu, na udzielenie odpowiedzi odnośnie konkretnego pacjenta. Prezes NFZ natomiast podejmuje decyzję w ciągu 5 dni roboczych. Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi korespondencja zza granicą ustawodawca nie określił maksymalnych terminów, wprowadzając jedynie warunek, że procedura ma być wdrożona niezwłocznie. 
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH