RPD wystąpił do GIS o ocenę żywienia w szkołach i przedszkolach Fot. mat. pras. SUM (zdj. ilustracyjne)

Regulacje dotyczące żywienia dzieci i młodzieży w przedszkolach, szkołach i innych placówkach systemu oświaty wymagają korekt - uważa Rzecznik Praw Dziecka, który wystąpił do GIS o ocenę realizacji przepisów rozporządzenia ministra zdrowia.

"Właściwe odżywianie dzieci i młodzieży ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia teraz i w przyszłości. Ukształtowanie w dzieciństwie właściwych nawyków żywieniowych i potrzeby aktywnego stylu życia jest najlepszą gwarancją zachowania zdrowia i dobrej kondycji fizycznej przez całe życie" - napisał RPD Marek Michalak w piśmie do Głównego Inspektora Sanitarnego Marka Posobkiewicza.

Podkreślił jednocześnie, że "wdrażana reforma, bardzo ważna dla zdrowia przyszłych pokoleń, wymaga jednak pewnych zmian, aby służyła celowi, który przyświecał jej wprowadzeniu".

Słodkości zakazane
Rzecznik wskazał, że jednym z problemów wymagających zmiany jest żywienie dzieci i młodzieży w całodobowych placówkach systemu oświaty. W kierowanych do RPD listach ich wychowankowie skarżą się na niemożność kultywowania świąt, urodzin czy innych imprez okolicznościowych, podczas których tradycyjnie podawane są słodycze.

Wskazują także na kwestię pełnoletnich wychowanków ośrodków, którzy - realizując program usamodzielnienia - sami dokonują zakupów żywności i chcą w większym stopniu decydować o rodzajach spożywanych przez siebie produktów i napojów.

Kolejnym z poruszanych problemów wymagających rozwiązania, jak sygnalizuje RPD, jest kwestia możliwości podawania alergikom produktów zastępujących środki spożywcze wywołujące uczulenie. Jako przykład rzecznik wskazał historię dziecka uczulonego na miód, które otrzymywało niesłodzone napoje, których nie chciało pić.

Michalak przypomniał, że od wejścia w życie przepisów dotyczących żywienia w placówkach oświatowych upłynęło pięć miesięcy. W jego ocenie to dobry czas na ocenę ich funkcjonowania oraz sformułowanie wniosków służących doskonaleniu idei zdrowego żywienia dzieci i młodzieży.

RPD: co zmienić?
RPD zwrócił się więc do GIS z prośbą o ocenę działalności oświatowo-zdrowotnej prowadzonej przez przedszkola, szkoły i placówki sytemu oświaty, a także przedstawienie wniosków z przeprowadzanych kontroli w zakresie realizacji rozporządzenia.

Rzecznik poprosił o informacje dotyczące m.in. liczby kontroli, stwierdzonych nieprawidłowości, funkcjonowania sklepików szkolnych i dostępnego w nich asortymentu oraz działań podjętych przez dyrektorów jednostek systemu oświaty w celu właściwego wdrożenia zmian w sposobie żywienia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH