RPD w Sejmie o swojej działalności w minionym roku

- Możliwość przystępowania do postępowań sądowych na prawach przysługujących prokuratorowi to nowa kompetencja RPD, z której Marek Michalak korzysta najczęściej w sprawach dotyczących prawa do wychowania w rodzinie - wynika z informacji, którą przedstawił w Sejmie.

W środę (9 czerwca) rzecznik praw dziecka przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności w 2009 r.

Brak opieki medycznej w szkołach, utrudniony dostęp do pediatrów i stomatologów, przeciągające się postępowania adopcyjne, nieskuteczna egzekucja prawa do kontaktów z dzieckiem, brak wsparcia dla rodzin dysfunkcyjnych, zbyt mała liczba żłobków i przedszkoli, dyskryminacja dzieci niepełnosprawnych – to niektóre z problemów, na które w swoim sprawozdaniu zwrócił uwagę RPD.

– Ogromnie cieszę się, że nie dyskutujemy, czy ten urząd jest potrzebny, ale rozumiemy, że stanie na straży praw dziecka to bardzo ważny obszar działania państwa. Dzieci zostawione same sobie często nie uzyskają pomocy, bo nie mają takiej siły przebicia jak dorośli, nie stoją za nimi związki zawodowe, nie mają praw wyborczych i często ich głos jest słabo słyszalny – mówił Michalak.

RPD zajął się m.in. sprawą małżonków L., którym odebrano dziecko, ponieważ oboje cierpią na schizofrenię. Stan zdrowia matki uległ pogorszeniu po urodzeniu dziecka; w szpitalu odmówiono wydania go pod opiekę ojca, sąd rodzinny zdecydował o umieszczeniu dziecka w placówce opiekuńczej.

Po zapoznaniu się z opinią autorytetów w dziedzinie psychiatrii, którzy uznali, iż ojciec może samodzielnie sprawować opiekę nad dzieckiem, RPD złożył wniosek o powrót chłopca do domu rodzinnego. Sąd przychylił się do wniosku i orzekł powrót dziecka do ojca na czas trwania postępowania. Zdecydował także, że matka dziecka może się nim opiekować jedynie w obecności innych osób. Postępowanie nie zostało jeszcze zakończone.

Jeden z sądów rejonowych prowadzi sprawę pięciu nastolatek, które bez porozumienia z placówką wychowawczą - acz za zgodą rodziców biologicznych - przyjechały do rzecznika praw dziecka złożyć skargę na funkcjonowanie placówki. Dwóm z nich kierownictwo placówki zarzuca dodatkowo niską frekwencję w szkole; miały też mieć kontakt z narkotykami. Rzecznik zakwestionował sposób przeprowadzenia badania na obecność narkotyku; sprawa jest w toku.

Wszystkie kluby pozytywnie wypowiadały się o działalności RPD.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH