RPD: to było skandalicze łamanie praw dziecka w szpitalu

Rzecznik praw dziecka raz jeszcze, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, potwierdził, że jego zdaniem w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim dochodziło do skandalicznych praktyk wobec młodych pacjentów.

– Wydarzenia, które miały miejsce na oddziale psychiatrii sądowej w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim bagatelizowano jako jednorazowe, przerzucając się przy tym odpowiedzialnością za ich wystąpienie – mówi nam Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

Jak informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Marek Michalak, sam zarządził przeprowadzenie wizystacji na psychiatrii sądowej szpitala po otrzymaniu anonimowych informacji na temat naruszających godność pacjentów działań.

Kontrola na oddziale zamkniętym szpitala w Starogardzie odbyła się 19 listopada 2010 roku. Uczestniczyli w niej pracownicy biura RPD, konsultant wojewódzki z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży oraz sędzia wydziału rodzinnego Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim.

– Wszystkie osoby, z którymi rozmawiali wówczas moi przedstawiciele, tzn. dyrektor i zastępca dyrektora szpitala, ordynator oddziału oraz oddziałowy potwierdzili występowanie zachowań mających cechy łamania prawa – przekazuje nam Marek Michalak.

Podkreśla, że ustalenia po wizytacji zostały przekazane dyrektorowi szpitala, prokuratorowi rejonowemu w Starogardzie, rzecznikowi praw pacjenta oraz marszałkowi województwa pomorskiego jako organowi założycielskiemu placówki. O wynikach kontroli powiadomiono również Sąd Rodzinny w Starogardzie Gdańskim.

– To niesłychane, że do skandalicznych przypadków łamania praw dziecka i praw pacjenta oraz naruszania godności młodych pacjentów mogło dochodzić w placówce ochrony zdrowia, w miejscu, w którym każdy pacjent powinien zostać otoczony troską i fachową opieką, sprzyjającą powrotowi do zdrowia – komentuje sytuację Marek Michalak. – Tego typu sytuacje nigdy nie powinny się wydarzyć, a osoby za nie odpowiedzialne winne być z całą mocą ukarane, co będą monitorować moi pracownicy.

Jak informowaliśmy w portalu rynek zdrowia.pl marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk odwołał dyrektora szpitala Michała Rudnika. Konkurs na to stanowisko ma zostać rozstrzygnięty w marcu przyszłego roku.

– Zarząd województwa powierzy nowemu dyrektorowi wprowadzenie działań naprawczych w szpitalu – mówi nam Małgorzata Pisarewicz rzecznik Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Obecnie na miejsce dyrektora Rudnika powołano tymczasowo do 15 marca 2011 r. dotychczasowego dyrektora ds. ekonomicznych Jarosława Pleszkuna.

– Wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń jeszcze 15 grudnia osobiście wręczy powołanie tymczasowemu dyrektorowi szpitala. Będzie rozmawiała z nowym dyrektorem na temat aktualnych działań naprawczych – informuje Małgorzata Pisarewicz.

Sytuację w szpitalu bada Prokuratura Rejonowa w Starogardzie Gdańskim. Sprawą zajęło się także Biuro Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie. Jeśli zostaną potwierdzone przypadki łamania praw pacjentów, szpital może otrzymać karę do 500 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH