RPD pyta: czy będą pieniądze dla konkretnych uczniów z niepełnosprawnością?

Rzecznik Praw Dziecka zapytał ministra finansów o pieniądze dla uczniów z niepełnosprawnością. Chodzi o przekazywanie przez samorządy środków ze zwiększonej subwencji oświatowej na specjalne potrzeby.

 1 stycznia 2015 r. weszła w życie ustawa okołobudżetowa, która nakłada na jednostki samorządu obowiązek przeznaczenia na zadania związane ze stosowaniem specjalnej organizacji nauki dzieci i młodzieży środków w wysokości nie niższej niż zostały na ten cel naliczone w subwencji oświatowej.

Rzecznik Marek Michalak przypomina, że istotą wprowadzenia przepisu było zagwarantowanie środków na finansowanie edukacji tych uczniów, którzy - np. ze względu na niepełnosprawność - wymagają stosowania specjalnych metod pracy.

Do 30 marca rady gmin i powiatów powinny uchwalić zmiany w budżetach samorządowych, które będą realizowały te przepisy. Muszą w uchwałach określić, jakie kwoty otrzymują z budżetu państwa z tytułu zwiększonej subwencji i jak je będą wydawać.

Jak napisał RPD w liście do ministra finansów, kierowane do niego zapytania sugerują ogromną niepewność rodziców oraz dyrektorów szkół i placówek oświatowych, czy rzeczywiście - zgodnie z ubiegłorocznymi deklaracjami - środki te zostaną przeznaczone na konkretne potrzeby konkretnego dziecka, które ma orzeczenie o specjalnych potrzebach (wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną). Do tej pory samorządy wydawały je na dowolne zadania, oświatowe lub nie.

Rzecznik pyta, czy Regionalne Izby Obrachunkowe będą kontrolowały sposób wydatkowania środków na organizację nauki dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i czy obowiązek przekazywania tych pieniędzy dotyczy zarówno szkół ogólnodostępnych, jak i specjalnych.

 Chce także wiedzieć, czy środki te będą trafiały na potrzeby konkretnego dziecka w konkretnej szkole czy też samorząd będzie mógł je w dowolny sposób przekazać na zadania związane z organizacją nauki dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Do tego, by śledzić uchwały budżetowe miast, gmin i powiatów w odniesieniu do finansowania specjalnych potrzeb edukacyjnych zachęca rodziców dzieci z niepełnosprawnością Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Ukrytymi Niepełnosprawnościami im. Hansa Aspergera "Nie-Grzeczne Dzieci", które prowadzi projekt "Wszystko Jasne" poświęcony dostępności i jakości edukacji dla uczniów niepełnosprawnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH