RPD ma zastrzeżenia do projektu ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży RPD ma zastrzeżenia do projektu ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży. Fot. archiwum/WSSD w Olsztynie

Ustawa o zdrowiu dzieci i młodzieży powinna obejmować też najmłodszych w wieku przedszkolnym i uwzględniać w opiece profilaktycznej problemy związane m.in. z zaburzeniami psychicznymi uczniów - podkreślił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w piśmie do resortu zdrowia.

Pod koniec września Ministerstwo Zdrowia opublikowało założenia projektu ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży. Resort przewiduje, że profilaktyczną opiekę nad uczniem będzie sprawował - tak jak dotychczas - lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), współpracujący z pielęgniarką POZ i położną POZ. On także będzie koordynował opiekę zdrowotną nad dzieckiem w ramach całego systemu ochrony zdrowia.

Natomiast w szkole opiekę profilaktyczną ma zapewniać pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna. Współpracowałaby ona z zespołem POZ, m.in. przekazując informacje o istotnych sprawach dotyczących stanu zdrowia ucznia.

RPD w piśmie do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła ogólnie pozytywnie ocenił założenia projektu ustawy. Za istotne uznał m.in. wyodrębnienie grup dzieci o szczególnych potrzebach zdrowotnych - z niepełnosprawnością i dzieci przewlekle chorych, oraz zapewnienie uczniowi raz w roku badania stomatologicznego z instruktażem higieny jamy ustnej.

Rzecznik przypomniał jednak, że założenia projektu ustawy obejmują dzieci i młodzież w wieku szkolnym, a zdaniem Michalaka nowy model opieki nad dziećmi w placówkach edukacyjnych powinien obejmować również najmłodsze dzieci, w przedszkolach.

RPD w swoim wystąpieniu do MZ poruszył również kwestie wymiany informacji między osobami odpowiedzialnymi za opiekę nad dziećmi za pośrednictwem systemów informatycznych.

Zgodnie z założeniami projektu, pielęgniarki i higienistki szkolne mają być wyposażone w sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie umożliwiające wymianę informacji z zespołem POZ i lekarzem dentystą.

W ocenie Michalaka wyposażenie w sprzęt komputerowy jedynie pielęgniarek oraz higienistek szkolnych będzie niewystarczające dla skuteczniej wymiany informacji bez postępu w ogólnej informatyzacji systemu ochrony zdrowia. Michalak wskazał przy tym na wdrożenie Systemu Informacji Medycznej (SIM) i przewidywane utworzenie Platformy Profilaktyki Uczniów (PPU), która ma umożliwić koordynowanie i monitorowanie opieki profilaktycznej nad uczniami przez pielęgniarkę albo higienistkę szkolną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH