Lekarze powinni informować o każdym uzasadnionym podejrzeniu przemocy wobec dzieci - przypomina Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który wystąpił w środę w tej sprawie do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Konstantego Radziwiłła.

RPD zaapelował do prezesa NIL o „podjęcie działań dyscyplinujących i uświadamiających lekarzy o nałożonym na nich społecznym i moralnym obowiązku zgłaszania właściwym służbom przypadków mających znamiona przemocy wobec dziecka“. Rzecznik podkreślił, że wczesne rozpoznanie i równoczesne zgłoszenie do właściwych organów ścigania warunkuje w wielu przypadkach uratowanie dziecka, dlatego, jego zdaniem, rola lekarza jest w takich sytuacjach podstawowa i nieodzowna.

„Tymczasem zdarza się, że lekarze są bierni wobec problemu i unikają informowania o przypadkach mających znamiona przemocy. Często pomimo podejrzeń, że uraz jest skutkiem świadomego stosowania przemocy wobec dziecka, lekarz podejmuje jedynie działania medyczne. Policję zawiadamia się tylko w najbardziej drastycznych przypadkach“ - pisze RPD w liście do Radziwiłła.

Przyczynami takiego stanu rzeczy są, według Michalaka, m.in. niedostateczna znajomość problemu, a przede wszystkim niechęć uwikłania się w procedury prawne. Rzecznik przypomina, że w tego rodzaju przypadkach można odstąpić od obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej.

RPD podkreśla, że należy uwrażliwiać lekarzy na istniejący problem, tworzyć wsparcie dla lekarza podejmującego pomoc krzywdzonemu dziecku, a także kształtować właściwe formy współpracy lekarza z wymiarem sprawiedliwości i organami ścigania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH