RPD: dzieci zarażone HIV mają prawo uczyć się z równieśnikami

Dyskryminacja dzieci zakażonych HIV jest naruszeniem konstytucji. Tak stwierdził Rzecznik Praw Dziecka, choć wcześniej pracownicy biura RPD nie byli co do tego przekonani.

Jak podawała Gazeta Wyborcza, w Toruniu rodzice, którzy jako rodzina zastępcza opiekują się dziećmi zarażonymi HIV, chcieli zapisać je na zajęcia edukacyjne. Prywatna placówka zgodziła się przyjąć dzieci, natomiast odmówiła pozwolenia na uczestnictwo w lekcjach z równieśnikami, proponując jedynie droższe zajęcia indywidualne.

Placówka obawiała się, że rodzice zdrowych dzieci wypiszą swoje pociechy z zajęć.

Rodzice zastępczy dzieci z HIV, uznali, że to dyskryminacja, więc zwrócili się z tym problemem do RPD. Pracownik Biura Rzecznika Praw Dziecka stwierdził jednak, że postępowanie placówki nie nosi znamion dyskryminacji. Przeciwko takiemu stwierdzeniu zaprotestowała m.in.  Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, przedstawił stanowisko zupełnie odmienne od tego, które zostało sformułowane przez pracowników biura.

“Informuję i  zapewniam, że jestem zdecydowanym przeciwnikiem wszelkich form dyskryminacji. Dowodzą tego podejmowane przeze mnie działania zarówno jako Rzecznika Praw Dziecka, jak też pedagoga i społecznika. Wszelkie formy dyskryminacji dzieci uważam za naganne i niedopuszczalne” – pisze na swojej stronie internetowej Marek Michalak.

Jego zdaniem, sytuacja dzieci zakażonych wirusem HIV – w tym ich uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych, kulturalnych czy sportowych – jest z pewnością obszarem, który wymaga szczególnej refleksji. W żadnym wypadku nie może być jednak powodem wykluczenia ich z normalnego, codziennego funkcjonowania:

“Warunkiem właściwego rozwoju dziecka jest przecież jego kontakt z rówieśnikami. Konieczne jest więc podejmowanie i promowanie takich inicjatyw, które zagwarantują im kontakt z rówieśnikami oraz przestrzeganie ich praw."

RPD uważa, że dyskusji na temat funkcjonowania dzieci zakażonych wirusem HIV w środowisku ich zdrowych rówieśników – np. w żłobkach, przedszkolach, sanatoriach czy na placach zabaw – nie powinniśmy rozpoczynać od szafowania stereotypami.

“Rozmowa na ten niezwykle wrażliwy temat nie może się też odbywać w duchu przeciwstawiania sobie środowisk osób chorych i zdrowych. Efekty przynieść może natomiast szeroka działalność edukacyjna z udziałem instytucji państwowych i organizacji pozarządowych, do której gorąco zachęcam. Uważam, że jakiekolwiek dyskryminowanie dzieci z niepełnosprawnością oraz chorych – w tym zakażonych wirusem HIV – niewątpliwie jest naruszeniem art. 32 Konstytucji RP” – podsumowuje Rzecznik.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH