RPD apeluje o coroczne badanie każdego dziecka przez pediatrę Postulat RPD: więcej środków na rodzicielstwo zastępcze i opiekę zdrowotną dla dzieci. Fot. Fotolia

Więcej środków na rodzicielstwo zastępcze i opiekę zdrowotną dla dzieci - postuluje Rzecznik Praw Dziecka.

Więcej środków na rodzicielstwo zastępcze i opiekę zdrowotną dla dzieci - postuluje Rzecznik Praw Dziecka.

Rekomendacje te i wiele innych rzecznik Marek Michalak przedstawił w raporcie na temat przestrzegania postanowień Konwencji o prawach dziecka w Polsce. To alternatywny dokument, który pokazuje, w jakim stopniu zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ zostały wdrożone przez władze polskie. Zawiera również informację i ocenę realizacji praw dziecka w Polsce.

Michalak podkreśla, że do polskiego prawodawstwa wprowadzono w ostatnich latach wiele instrumentów służących lepszej ochronie praw dzieci. Wiele jednak pozostaje jeszcze do zrobienia.

RPD za konieczne uważa m.in. ratyfikowanie przez Polskę III Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka, który poszerza kompetencje Komitetu Praw Dziecka ONZ o mechanizm przyjmowania i rozpatrywania indywidualnych oraz międzypaństwowych zawiadomień o naruszeniu praw dziecka. 30 września 2013 r. Polska podpisała III Protokół Fakultatywny.

W sferze opieki zdrowotnej RPD rekomenduje realne oszacowanie kosztów opieki pediatrycznej i stomatologicznej dla dzieci, coroczne badanie każdego dziecka przez pediatrę, dofinansowanie lecznictwa specjalistycznego i zwiększenie liczby lekarzy specjalistów dziecięcych. W tym miejscu rzecznik podkreśla, że priorytetem państwa powinna być ochrona zdrowia psychicznego dzieci.

Rzecznik postuluje, by pobyt dziecka w schronisku dla nieletnich nie przekraczał trzech miesięcy. Prawo polskie nie określa maksymalnego terminu takiego pobytu. Jak czytamy w raporcie, zasadą jest, że okres przed skierowaniem sprawy na rozprawę nie może trwać dłużej niż 3 miesiące, a do chwili wydania wyroku przez sąd I instancji - dłuższej niż rok.

Michalak uważa za konieczne uregulowanie na poziomie ustawowym kwestii dot. reprezentacji dziecka w postępowaniu karnym, w tym stworzyć gwarancje procesowe małoletniego oskarżyciela posiłkowego czy pokrzywdzonego oraz wprowadzić instytucję "adwokata dla dziecka".

Podkreśla też jak ważne jest wysłuchanie dziecka w sprawach jego dotyczących, ale przy zachowaniu szczególnego trybu postępowania - chodzi np. o jednorazowe przesłuchanie, w odpowiednim, bezpiecznym pomieszczeniu. Za konieczne uznaje szkolenie sędziów, by wiedzieli, jak prowadzić rozmowę z dzieckiem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH