RODO nie wystarczy. Trzeba ustawy, by zachować monitoring wizyjny w szpitalu  Sprawa dotyczy m.in. szpitali, zaś resort zdrowia "wskazuje na brak kompetencji do uregulowania samodzielnie monitoringu wizyjnego w szpitalach". Fot. archiwum

Dwie sprawy związane z poszanowaniem intymności i godności budzą największy sprzeciw pacjentów. Pierwsza to monitoring wizyjny w miejscach udzielania świadczeń zdrowotnych i dostępności tych miejsc dla osób postronnych, druga to przekazywanie informacji o stanie zdrowia w obecności innych pacjentów.

Wskazywali na te drażliwe kwestie zarówno rzecznik praw pacjenta (RPP), jak i generalny inspektor ochrony danych osobowych (GIODO) w czasie marcowej konferencji "Tajemnica medyczna. Praktyczne dylematy ochrony danych pacjentów". - To są najczęstsze sygnały, jakie trafiają do biura rzecznika związane z naruszeniem godności i intymności pacjenta - podkreślał RPP Łukasz Chmielowiec.

Na naszą prośbę RPP przedstawił dane liczbowe nt. stwierdzonych naruszeń prawa pacjenta do intymności i godności. W 2013 r. odnotowano 19 takich przypadków, w 2014 r. - 13, w 2015 r. - 41, w 2016 r. - 40.

- Liczba stwierdzonych naruszeń przedmiotowego prawa pacjenta w stosunku do 2013 r. wzrosła; mimo to procentowy udział tych naruszeń w stosunku do ogółu stwierdzonych naruszeń wszystkich praw pacjenta przedstawia się na zbliżonym poziomie, tj. 7 proc.- skomentował Chmielowiec.

Zaznaczył także, że w czasie wystąpienia na wspomnianej konferencji miał na myśli szeroko pojętą ochronę prywatności pacjenta, a więc nie tylko poszanowanie intymności i godności, ale również prawo do dokumentacji medycznej, prawo pacjenta do tajemnicy informacji z nim związanych. Tego typu przypadki stanowiły 43 proc. stwierdzonych naruszeń w roku 2016.

Kamery do pakamery?
Zapytaliśmy RPP pod jakimi warunkami - zgodnie z ogólnym unijnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO), które wchodzi w życie 25 maja - dopuszczalne będzie instalowanie monitoringu w placówkach ochrony zdrowia.

Nim oddamy głos rzecznikowi praw pacjenta, jedna uwaga: stanowiska prawników w tej sprawie są rozbieżne.

Np. w ocenie rzecznika praw obywatelskich (RPO) konieczne będzie przyjęcie ustawy regulującej zasady monitoringu (i to zanim RODO wejdzie w życie). RPO argumentuje, że z art. 6 ust. 1 lit. f) unijnego rozporządzenia wynika, że nie będzie ono mogło stanowić podstawy stosowania monitoringu przez organy publiczne, potrzebna jest odrębna ustawa.

Przepisy te nie pozostawiają wątpliwości, że w przypadku braku ustawy wiele podmiotów publicznych, dziś stosujących monitoring wizyjny na podstawie "uzasadnionego interesu administratora", po 25 maja 2018 r. będzie musiało tego zaprzestać - ostrzega Adam Bodnar w piśmie do MSWiA i wnosi o pilne uregulowanie zasad monitoringu.

Podkreśla przy tym, że sprawa dotyczy m.in. szkół i szpitali, zaś resort zdrowia "wskazuje na brak kompetencji do uregulowania samodzielnie monitoringu wizyjnego w szpitalach".

Podobne obawy ma generalny inspektor ochrony danych osobowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH