Przypadku szpitala kluczborskiego ciąg dalszy: z NSA do Trybunału Konstytucyjnego Powiatowe Centrum Zdrowia S.A. w Kluczborku jest laureatem konkursu

Portal rynekzdrowia.pl dowiedział się, że Starostwo Powiatowe w Kluczborku zaskarżyło do Trybunału Konstytucyjnego podstawę prawną, na której w marcu br. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie uchwały rady powiatu kluczborskiego z 2005 r. o likwidacji SPZOZ w Kluczborku.

NSA orzekł wówczas, że uchwała jest nieważna. Skarga na podstawę  wyroku NSA dotyczy przede wszystkim art. 43 ust. 1 ustawy o ZOZ-ach, dotyczącego konieczności utrzymywania przez placówkę działalności medycznej przez okres minimum trzech miesięcy od daty rozpoczęcia likwidacji.

Zapis ten jest obciążony – jak podkreślają samorządowcy – wadą prawną: nie bierze pod uwagę okoliczności powodujących, że podmiot staje się nie do zlikwidowania. Kluczborskie Starostwo Powiatowe ocenia, że konieczne są inicjatywy ustawodawcze, które zmienią złe regulacje. Samorządowcy z Kluczborka dołączyli do skargi wniosek o wstrzymanie orzeczenia NSA.

Ab ovo
Rada powiatu kluczborskiego podjęła dwie uchwały o likwiadacji SPZOZ-u: pierwszą w 2003 r., drugą w 2005 r.

W przypadku uchwały podjętej w 2003 r. norma trzymiesięcznego świadczenia usług medycznych była spełniona. Powiat popełnił jednak błąd: nie opublikował uchwały w opolskim Dzienniku Ustaw. Fakt ten został wykorzystany przez przeciwników przekształcenia szpitala w Kluczborku. Sprawa trafiła do NSA, który prawomocnym orzeczeniem uchwałę rady o likwidacji SPZOZ uchylił. Naczelny Sąd Administracyjny ocenił, że uchwała nie została, jak powinna, przeprowadzona w formie aktu prawa miejscowego i nie spełniła wymagań związanych z dotarciem z informacją na jej temat do lokalnej społeczności.

W przypadku drugiej uchwały rady powiatu o likwidacji publicznego szpitala, podjętej w 2005 r., warunek trzymiesięcznego świadczenia usług medycznych, licząc od daty rozpoczęcia likwidacji, był już niemożliwy do spełnienia. W świetle uchwały działalność medyczna SPZOZ w Kluczborku zakończyła się w 2004 r. Sąd Wojewódzki zwrócił uwagę, że prawo nie działa wstecz, nie ma zatem możliwości przeprowadzenia likwidacji z datą wsteczną. Z art. 43 ustawy o ZOZ-ach wynikało ponadto, że uchwała o likwidacji SPZOZ powinna określić jej termin nie wcześniej, niż po trzech miesiącach od daty podjęcia uchwały. Wyrok Sądu Wojewódzkiego został podtrzymany przez NSA.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH