Przyjęcie dziecka do szpitala - żaden przepis nie zastąpi trafnych decyzji Fot. archiwum

30 września br. weszły w życie przepisy określające nowe zasady przyjęcia, a raczej odmowy przyjęcia dzieci do szpitala. Wielu lekarzy bardzo sceptycznie ocenia możliwość realizacji nowych regulacji prawnych w praktyce.

Wszedł w życie par. 13 ust. 5 załącznika do rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Zgodnie z nowymi przepisami odmowa przyjęcia dziecka do szpitala wymaga uprzedniej konsultacji z ordynatorem oddziału, do którego dziecko miałoby być przyjęte, albo jego zastępcą, albo lekarzem kierującym tym oddziałem w rozumieniu art. 49 ust. 7 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Wynik tej konsultacji odnotowuje się w dokumentacji medycznej.

W uzasadnieniu tego zapisu w projekcie rozporządzenia ustawodawca wyjaśnia, że główną przesłanką regulacji - wprowadzenia dodatkowej konsultacji z ordynatorem lub jego zastępcą w przypadku odmowy przyjęcia dziecka do hospitalizacji - jest zapobieganie przypadkom kiedy rodzice z chorym dzieckiem krążą bezskutecznie od jednej placówki do drugiej. Ma na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci i zapewnienie im szczególnej opieki.

Tragiczne przypadki
U podłoża zmian przepisów dotyczących przyjmowania małych pacjentów do szpitala legły nagłaśniane przez media tragiczne przypadki odmów przyjęcia do szpitala a które zakończyły się ich śmiercią. Tak było we wrześniu 2014 r. z rannym w wypadku ośmiolatkiem z Oleśnicy (Dolnośląskie), którego po transporcie lotniczym nie przyjęto w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu i odesłano do 4 Szpitala Wojskowego z Polikliniką we Wrocławiu, gdzie chłopiec zmarł.

Opinią publiczną wstrząsnął także niedawny, bo z sierpnia br., przypadek śmierci dwulatka, który nie został hospitalizowany w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie (Śląskie). Rodzicie dziecka twierdzą, że lekarze odesłali go do innego szpitala, natomiast lekarze tłumaczą, że to rodzice odmówili przyjęcia go na hospitalizację. Dokumentów poświadczających odmowę jednak szpital nie posiada.

Czy nowe przepisy, które weszły w życie w ubiegłym tygodniu, zapobiegną takim tragediom? Jak stwierdziła w wypowiedzi dla Dziennika Gazeta Prawna Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci, nie potrafimy zapobiec nieszczęściom poprzez wprowadzenie standardów postępowania, może zatem zadziałają nakazy administracyjne. Dzięki nim będzie oczywiste, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne tragiczne skutki odmowy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH