Przychodnie bez kontraktów: co dalej z dokumentacją medyczną?

Przychodnie, które nie otrzymały kontraktów na 2011 rok, nie mogą oddać dokumentacji medycznej pacjentom, muszą ją natomiast przechowywać, zgodnie z ustawą z 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

– Zgodnie z paragrafem 76 nowego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania z dnia 21 grudnia 2010, dokumentację medyczną przejmuje podmiot, który przejął udzielanie świadczeń po zlikwidowanym ZOZ-zie – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl mecenas Katarzyna Fortak-Karasińska z kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni.

W razie likwidacji przychodni lub szpitala miejsce przechowywania dokumentów medycznych określa sam likwidujący się zakład opieki zdrowotnej lub organ prowadzący rejestr ZOZ-ów, czyli wojewoda. 

Ten drugi wypadek zachodzi, „gdy wykreślenie zakładu z rejestru nastąpiło w trybie i na zasadach określonych w art. 15 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej”, czyli wówczas, gdy palcówka ulega likwidacji i na jej miejsce nie powstaje nowy ZOZ.

Dokumentacja medyczna, jaka pozostaje po zlikwidowanej placówce powinna cały czas służyć pacjentowi – również wtedy, gdy lecznica zostanie zlikwidowana. Dlatego z reguły karty pacjentów po zlikwidowanych ZOZ-zach pozostają w tym samym miejscu, ponieważ pacjenci często  z nich korzystają przychodząc po wypisy.

Zgodnie z artykułem 29 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, świadczeniodawcy mają obowiązek przechowywać dokumentację medyczną przez 5 do 20 lat (różne są okresy przechowywania dla różnych dokumentów medycznych). 

Po upływie terminu dotyczącego przechowywania dokumentacji medycznej, świadczeniodawca jest zobowiązany do jej zniszczenia w taki sposób, aby niemożliwa była identyfikacja pacjenta, którego dokumentacja dotyczyła. 


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH