Przepisy szpitala mogą przewidywać wypisanie pacjenta, jeśli narusza zakaz palenia

- Naruszenie przez pacjenta zakazu palenia wyrobów tytoniowych jest wykroczeniem, którego popełnienie zagrożone jest karą grzywny w wysokości do 500 zł. Wskazanej kary nie może jednak wymierzyć kierownik podmiotu leczniczego - mówi nam Piotr Najbuk, prawnik w Praktyce Life Sciences w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

- Zasady dotyczące ograniczeń w paleniu tytoniu nie pozostawiają wątpliwości. Zawarte zostały w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Zgodnie z art. 5 tej ustawy zabronione jest palenie wyrobów tytoniowych na terenie przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne.

Na kierowniku podmiotu leczniczego, pod groźbą kary grzywny, spoczywa obowiązek umieszczenia w widocznych miejscach odpowiednich oznaczeń słownych i graficznych informujących o zakazie palenia wyrobów tytoniowych na terenie tego podmiotu leczniczego.

W art. 6 ustawy wskazane zostały miejsca, w których możliwe jest wyznaczenie palarni - brzmienie tego przepisu sugeruje, że wyznaczenie palarni w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego nie jest możliwe.

Naruszenie przez pacjenta zakazu palenia wyrobów tytoniowych jest wykroczeniem, którego popełnienie zagrożone jest karą grzywny w wysokości do 500 zł.  Wskazanej kary nie może jednak wymierzyć kierownik podmiotu leczniczego. Może on natomiast poinformować właściwy organ - tzn. Policję, Straż Miejską (Gminną) oraz Państwową Inspekcję Sanitarną o naruszeniu zakazu palenia przez pacjenta.

Kierownik podmiotu leczniczego może również wprowadzić przepisy o charakterze porządkowym i stosować je w ramach tzw. władztwa zakładowego w celu zapewnienia właściwego udzielania świadczeń zdrowotnych. Przepisy te mogą przewidywać nawet wypisanie pacjenta ze szpitala w przypadku notorycznego naruszania zakazu palenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH