Janusz Kołakowski jest pierwszym dyrektorem szpitala w Polsce, który pozwał Ministerstwo Zdrowia o zrefundowanie kosztów leczenia nieubezpieczonych pacjentów. Resort sprawę przegrał i musiał zwrócić Szpitalowi Psychiatrycznemu w Żurawicy ponad 110 tys. zł. Za ciosem mogą pójść inne jednostki, które mają takie same problemy.

Chodziło o zwrot refundacji za jeden kwartał. Ponieważ ministerstwo nie chciało uznać kosztów leczenia, dyrektor szpitala oddał sprawę do sądu.

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził zwrot 111,920 tys. zł. I nie pomogły odwołania – pieniądze wpłynęły właśnie do kasy szpitala!

– Wysłałem już podziękowanie do ministerstwa i prośbę o wypłacenie kolejnych zaległości za okres od stycznia do października 2007 roku. Na ponad 12 milionów kosztów leczenia ogólnie, około 2 miliony to koszty leczenia ludzi, którzy nie są ubezpieczeni, albo nie wiedzą, czy i gdzie są ubezpieczeni. To jest specyficzny szpital, mam pacjentów z całej Polski i wszędzie muszę szukać ich dokumentów- powiedział nam dyrektor Kołakowski.

- Tym razem chodzi o refundacje za siedem kwartałów - prawie 640 tys. zł - wylicza dyrektor.

Nie wiadomo, co będzie w przyszłym kwartale, bo limity już się kończą, a pacjentów nie ubywa. Jeżeli ministerstwo nie uzna roszczeń szpitala, sprawa znowu wyląduje w sądzie i stanie się to już precedensem prawnym. Tak więc za ciosem mogą pójść inne jednostki, które mają takie same problemy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH