Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że uchwała rady powiatu kluczborskiego z 2005 roku o likwidacji publicznego szpitala jest nieważna. Stanowisko NSA wywołało dyskusję i pytanie, jak taki wyrok wpłynie na losy przekształceń szpitali według rządowego planu B.

- Nie wpłynie, bo sądy nie kwestionują uchwały powołującej spółkę - twierdzi Renata Jażdż-Zaleska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych.

Starostwo czeka na uzasadnienie wyroku i zapowiada... kolejną uchwałę o likwidacji SP ZOZ, jeśli nie zostaną podjęte stosowne inicjatywy ustawodawcze likwidujące luki w prawie. Szpital Powiatowy w Kluczborku był jednym z pierwszych przekształconych w spółkę prawa handlowego.

Pierwszą uchwałę o likwidacji SP ZOZ powiat kluczborski podjął w 2003 roku, zachowując wszelkie przesłanki, wynikające z art. 43 ust. 1, czyli utrzymywania działalności medycznej przez placówkę publiczną minimum przez 3 miesiące. Przeciwnicy przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego oprotestowali tę decyzję, ponieważ okazało się, że powiat kluczborski nie opublikował uchwały w opolskim Dzienniku Ustaw. Sprawę wygrali. NSA prawomocnym orzeczeniem ją uchylił.

Sądowe przepychanki

Radni powiatowi zobligowani decyzją NSA naprawili swój błąd w 2005 roku, ale popełnili  kolejny. Przeciwnicy przekształceń zaskarżyli znowu uchwałę, powołując się tym razem na niemożność likwidacji już raz zlikwidowanej spółki.

Druga uchwała o likwidacji stwierdzała bowiem, że działalność medyczna SP ZOZ została zakończona w roku 2004. Zdaniem Sądu Wojewódzkiego, który rozpatrywał tę sprawę, nie można likwidować działalności z datą wsteczną, bo prawo nie może działać wstecz. Sąd poddał analizie artykuł 43 ustawy o ZOZ-ach, z którego wynika, że uchwała o likwidacji ZOZ-u powinna określać m.in. termin zakończenia działalności i wyznaczać go nie wcześniej niż 3 miesiące od daty podjęcia uchwały.

Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. O kasację wyroku wydanego przez Sąd Wojewódzki wystąpiło starostwo. Przegrało. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że uchwała rady powiatu kluczborskiego z 2005 roku o likwidacji publicznego szpitala jest nieważna.

Piotr Pośpiech - starosta kluczborski, powiedział portalowi rynek zdrowia. pl, że orzeczenie NSA powinno być przestrogą dla wszystkich i wskazówką, jakich błędów należy unikać podczas przekształceń szpitali. Wiadomo już, że sąd nie ma wątpliwości do praw właścicielskich i prawa do przekształceń opieki zdrowotnej przez starostwo. Tu sprawa jest klarowna.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH