Zgodnie z oczekiwaniami prezydent zawetował trzy ustawy zdrowotne: przepisy wprowadzające, ustawę o ZOZ-ach oraz o pracownikach ochrony zdrowia. Eksperci oceniają, że rząd będzie musiał przygotować nowe projekty ustaw, ponieważ zachęta do przekształceń w postaci gwarancji umorzenia części długów może okazać się nie wystarczająca. Nie skorzystają z niej także najbardziej zadłużone i źle zarządzane lecznice.

Zawetowanie ustawy o ZOZ-ach oznacza, że nie będą one musiały obowiązkowo przekształcić się w spółki do końca 2010 r. Nie oznacza jednak, że część spośród nich nie zdecyduje się na ten krok. Tym bardziej, że rząd zapowiada uruchomienie planu awaryjnego.

Minister zdrowia Ewa Kopacz podkreśla, że w przyszłorocznej ustawie budżetowej zarezerwowano 2,7 mld zł na umorzenie części długów publicznych placówek medycznych. Ma ono dotyczyć tzw. zobowiązań wymagalnych, tj. takich, których termin płatności już minął (np. wobec ZUS, fiskusa, dostawców).

Michał Boni, szef doradców premiera podkreśla, że rząd pomoże szpitalom, które, mimo, prezydenckiego weta, będą chciały doprowadzić do przekształcenia w spółki na bazie obowiązujących przepisów (ustawa o ZOZ z 1991 r. i kodeks spółek handlowych). Tym, które przygotują programy naprawcze zaakceptowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, zostanie umorzona część długów. Będą także mogły starać się o kredyty z poręczeniem Skarbu Państwa na preferencyjnych warunkach, np. o niższym oprocentowaniu i odroczonej spłacie rat.

- Do przekształcenia przygotowujemy kolejne cztery placówki - mówi Leszek Czarnobaj, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Na razie powiatowe. Co do wojwódzkich decyzje jeszcze nie zapadły.

- Utrzymanie obecnego status quo nie poprawi sytuacji zadłużonych szpitali i ich pracowników - uważa Urszula Michalska, przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia. - Pracę nad reformą należy rozpocząć od przekonania rządu do fakultatywności przekształceń SPZOZ-ów  w spółki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH