Tak uważa, koalicyjna większość w Komisji Zdrowia. Tym samym, jeden z najważniejszych postulatów strony społecznej, dotyczących warunków koniecznych w przekształcaniu własnościowym ZOZ-ów nie został uwzględniony.

Sejmowa Komisja Zdrowia kontynuuje prace nad projektem wprowadzającym w życie reformy w systemie ochrony zdrowia. Przypomnijmy, że rzecz dotyczy pięciu projektów: ustawy o ZOZ-ach pozwalającej na przekształcenia szpitali w spółki, o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, o konsultantach w ochronie zdrowia, o akredytacji w ochronie zdrowia oraz o pracownikach medycznych.

Posłowie PiS – Bolesław Piecha i Czesław Hoc wnioskowali, by warunkiem sine qua non do przekształceń własnościowych w polskim systemie ochrony zdrowia było przyjęcie pakietu socjalnego poprzez podpisanie stosownej umowy z pracownikami danego ZOZ-u. Wniosek został odrzucony.

Wicemister zdrowia Marek Haber uważa, że takiego zapisu nie można wprowadzić do ustawy. Można go wprowadzić – uważa Haber – „w poszczególnych umowach”. Elżbieta Łukacijewska (PO) wyjaśniała, że w projekcie są zapisy gwarantujące pracownikom zatrudnienie w przekształconej placówce. Opozycja – bezskutecznie – podkreślała, że nie jest to tożsame z pakietami osłonowymi i nie określa warunków, na jakich ma być kształtowane zatrudnienie w ZOZ przekształconym w spółkę prawa handlowego.

Równie kontrowersyjny jest – zdaniem opozycji – artykuł stanowiący o tym, że spółka przejmuje majątek (m.in. sprzęt i grunty) użytkowane przez przekształcany ZOZ.

– Te zapisy są rewolucyjne i antyspołeczne. Apeluję - do czego przykładacie rękę! – grzmiała Zdzisława Janowska (SdPl).
SdPl twierdzi, że przepisy te ułatwiają sprzedaż majątku szpitala. Artykuł, zgodnie z przewidywaniami, przyjęto.

Do przedyskutowania (i przegłosowania) zostało jeszcze 36 artykułów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH