W przyszłym tygodniu kończą się konsultacje nad rządowym planem przekształceń szpitali w spółki. Zdaniem ekspertów wymaga on korekty, m.in. dlatego, że brakuje przepisów pozwalających na zmianę formy prawnej samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Bez wsparcia finansowego samorządów, SP ZOZ-y które znajdują się w złej kondycji finansowej nie będą w stanie zapewnić na swoim terenie dostępu do świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z prawem samorządy nie mogą jednak spłacać zobowiązań za istniejące SP ZOZ-y. Są one bowiem traktowane jak przedsiębiorstwa i przepisy unijne nie pozwalają na udzielenie im pomocy publicznej - twierdzi Gazeta Prawna.

Aby tę pomoc SP ZOZ otrzymał, konieczne jest przeprowadzenie formalnej likwidacji zadłużonego zakładu. W takiej sytuacji wsparcia finansowego udziela się nie jemu samemu, ale jego organowi założycielskiemu. Jednak formalne uzależnienie uzyskania pomocy publicznej od dokonania takiej likwidacji i powołania w jego miejsce przez samorząd niepublicznego ZOZ może budzić wątpliwości konstytucjonalistów.

Dostęp do świadczeń zdrowotnych nie powinien być oparty tylko na zasadach rynkowych. Doprowadzenie docelowo do sytuacji funkcjonowania w systemie ochrony zdrowia na danym terenie tylko niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej nie jest zgodne z art. 68 Konstytucji RP. Tak w tej sprawie wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 27 czerwca 2000 r. (sygn. akt K. 20/99 OTK 2000/5/140) oraz NSA w wyroku z 7 lutego 2006 r. (II OSK 566/05 - Legalis).

Nie ma w obecnym ustawodawstwie – twierdzą prawnicy – przepisów pozwalających na przeprowadzenie przekształceń SP ZOZ w spółki. Te, do których już doszło, są dokonywane na granicy prawa.

Procedury, które pozwalałyby na przekształcenia z pełnym oparciem w prawie były zawarte w ustawach zawetowanych przez prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH