W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się we wtorek (2 grudnia) spotkanie Donalda Tuska z przedstawicielami środowisk osób niepełnosprawnych, w czasie którego goście przekazali premierowi projekt Ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością.

Projekt został opracowany przy współpracy 150 organizacji. Zawiera przepisy, wprowadzające zakaz dyskryminacji i molestowania osób z niepełnosprawnością, obligatoryjne dostosowanie budynków publicznych i transportu drogowego do ich potrzeb oraz przewiduje powołanie Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, koordynującej politykę państwa w tym zakresie.

Projekt jest propozycją pierwszego w Polsce aktu prawnego, który kompleksowo wyrównywałby szanse osób z niepełnosprawnościami w najważniejszych sferach życia społecznego, politycznego i gospodarczego.

- Chcielibyśmy, by pamiętano o nas na co dzień, abyśmy normalnie mogli funkcjonować w społeczeństwie – powiedział, zwracając się do gospodarza spotkania, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, współautor projektu - Piotr Pawłowski.

- Nie ma ludzi w 100 proc. sprawnych. Ta sytuacja wymusza solidarność z tymi, którzy w pewnych sytuacjach mają mniej sprawności - podkreślił Donald Tusk.

Jak powiedział premier, przedstawiony projekt jest krokiem bez porównania większym niż kilka dotychczas wykonanych zadań. Premier przypomniał, że ostatnio m.in. podwyższono kwotę mandatu za parkowanie w miejscu zarezerwowanym dla niepełnosprawnych, a także zmodyfikowano przepis dotyczący psa przewodnika.

- To o wiele za mało, żeby odczuwać satysfakcję - powiedział Tusk. - Rejestr spraw do załatwienia jest o wiele większy niż załatwionych. Ale się docieramy...

Przedstawony projekt ustawy zawiera także zapisy w wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych w ich dostępie do edukacji, ochrony zdrowia, kultury i rozrywki. Przewidziano również powołanie ministra ds. osób niepełnosprawnych.

Według spisu powszechnego z 2002 roku w Polsce jest 5,5 mln osób z niepełnosprawnością; nieco więcej jest wśród nich kobiet.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH