Przedsiębiorco, możesz odliczyć darowiznę dla niepublicznych szpitali

O tym, czy darowizna przekazana na rzecz placówki ochrony zdrowia, może być odliczona od dochodu darczyńcy, decyduje status prawny placówki.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, przedsiębiorcy będący zarówno osobami fizycznymi, jak i osobami prawnymi mogą skorzystać z możliwości pomniejszenia dochodu o kwotę (wartość) przekazanej darowizny podmiotom, które wykonują cele pożytku publicznego. Jednak o tym, czy będzie je można odliczyć od dochodu darczyńcy, decyduje status prawny placówki.

Uprawnienie do pomniejszenia dochodu wynika zarówno z ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.), jak i z ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Podstawę opodatkowania stanowi dochód po odliczeniu darowizn przekazanych organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, która obejmuje m.in. zadania w zakresie ochrony i promocji zdrowia.

Organizacja otrzymująca darowiznę nie może być jednak jednostką sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Nie są nimi np. publiczne zakłady opieki zdrowotnej przekształcone w spółki prawa handlowego. Przedsiębiorcy mogą więc skorzystać z odliczenia przekazanych darowizn na rzecz takich szpitali zarówno w formie pieniężnej, jak i rzeczowej.


Więcej: Dziennik Gazeta Prawna

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH