GRUPA PTWP

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie: ustawa zacznie obowiązywać od 1 sierpnia

  • Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia
  • 11-06-2010 09:18

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wejdzie w życie 1 sierpnia, a nie 1 lipca, jak wcześniej proponowali posłowie. Zmiana terminu nastąpiła na skutek uwzględnienia senackich poprawek.

Senat zaproponował 15 poprawek do ustawy, w większości o charakterze legislacyjno-doprecyzowującym. 10 czerwca Sejm przyjął 12 z nich.

Najważniejsza oznacza doprecyzowanie budzącego kontrowersje artykułu uprawniającego pracowników socjalnych do interweniowania, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka. Nie będzie zatem zakazu stosowania przemocy psychicznej i innych form poniżania dziecka.

Decyzja o podjęciu interwencji w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka nie może być podejmowana jednoosobowo, ale wspólnie z funkcjonariuszem policji i przedstawicielem służby zdrowia. Wprowadza się także wymóg tworzenia w każdej gminie zespołów interdyscyplinarnych złożonych z przedstawicieli placówek zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy, w tym lekarzy i pielęgniarek.

Więcej: Gazeta Prawna

Czytaj więcej:    przemoc w rodzinie |  prawo o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie |  zespoły interdyscyplinarne |  ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Brak komentarzy

reklama
Przetargi
Wyszukiwarka ofert przetargów UZP
Praca
Wyszukiwarka ofert pracy
Copyright by Rynek Zdrowia