Protestują nadal w obronie 5-godzinnego dnia pracy

Do piątku (28 października) będzie trwała ogólnopolska akcja protestacyjna techników medycznych radiologii przeciwko zmianom, jakie wprowadza w ich profesji rządowy projekt ustawy o działalności leczniczej. Specjaliści domagają się też włączenia ich do prac sejmowej komisji zdrowia.

– Chcemy przekonać, posłów, że planowane wydłużenia godzin prac jest dla nas krzywdzące – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Cezary Staroń, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii.

Związkowcy postulują o utrzymanie obecnego czasu pracy lub odpowiednie vacatio legis,by ci, którzy wybrali ten zawód ze względu na czas pracy, mogli przejść np. na emeryturę.

Nowe prawo zakłada, że dotychczasowy 5-godzinny dzień pracy radiologów zostanie wydłużony o 2,5 godziny.

W opinii resortu zdrowia skrócony okres pracy dla tej grupy specjalistów, był zasadny, gdy pracowali oni na starym sprzęcie, w którym emisja promieniowania przekraczała obowiązujące normy. Dziś na szkodliwe promieniowanie są zaś bardziej narażenia np. kardiolodzy w trakcie udrażniania naczyń w sercu. Tak twierdzą eksperci z Ministerstwa Zdrowia.

Jak podkreśla Cezary Staroń w tym wszystkim zapomniano uwzględnić, fakt, że nowoczesny sprzęt jest w Polsce dostępny tylko w kilku szpitalach. Większość elektroradiologów pracuje wciąż w szkodliwych warunkach. Jego słowa znajdują potwierdza w raporcie pokontrolnym NIK za lata 2006-2008 wynika z niego, że aż w 88 proc. spośród sprawdzonych placówek urządzenia rentgenowskie były „w znacznym stopniu wyeksploatowane”, najstarsze miały ponad 40 lat.

W uzasadnieniu do projektu ustawy o działalności leczniczej Ministerstwo Zdrowia podkreśla także, że w żadnym z 24 państw Unii Europejskiej nie obowiązują skrócone normy czasu pracy, których wymiar odpowiadałby normie pięciu godzin na dobę.

– Szkoda, że nie porównano również naszych płac do tych z Unii. Pewnie, dlatego, że nie ma tu, co porównywać. Przy okazji noweli resort zdrowia nie wspomina, zaś o podwyżkach pensji w związku z wydłużeniem godzin prac – zaznacz Staroń.

W ramach akcji protestacyjnej technicy radiologiczni w całym kraju od środy (26 października) stawiają się do pracy w czarnych ubraniach.

Na 10 listopada zaplanowano nadzwyczajny zjazd związku. Wtedy zostaną podjęte decyzje w sprawie dalszych działań protestacyjnych.

Zgodnie z projektem ustawy o działalności leczniczej, wydłużony ma być także czas pracy zatrudnionych w zakładach fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii oraz cytopatologii
 
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH