Nikogo nie można zmusić do udziału w eksperymentach medycznych. Pacjent ma prawo odmówić uporczywej terapii. Lekarz, który powoła się na klauzulę sumienia, nie będzie musiał już wskazywać kobiecie innego miejsca, gdzie będzie mogła np. poddać się zabiegowi aborcji. To niektóre propozycje, obok regulacji dotyczących zapłodnienie in vitro, nowego projektu ustawy bioetycznej, którą przygotowuje zespół kierowany przez posła Jarosława Gowina (PO).

W proponowanej formie ustawa dopuszcza dwa rodzaje eksperymentów na ludziach: lecznicze i badawcze. Pierwsze polegają na zastosowaniu nowych lub jedynie częściowo wypróbowanych metod leczniczych, dzięki którym pacjent może osiągnąć "bezpośrednią korzyść". Stosuje się je, gdy dotychczasowe leczenie przynosi kiepskie rezultaty lub nie przynosi ich wcale. Mogą brać w nich udział nawet małoletni, osoby ubezwłasnowolnione i dzieci poczęte - także w fazie przed implantacją embrionu - ale tylko pod warunkiem pisemnej zgody ich przedstawicieli ustawowych.

Tego typu eksperymenty w przypadkach "niecierpiących zwłoki" lub ze względu na bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta można przeprowadzić bez jego pisemnej zgody.

Takiej możliwości nie ma w przypadku eksperymentów badawczych, których celem jest rozszerzenie wiedzy medycznej. Osoba, która ma być im poddana, musi zostać poinformowana o ich celu, sposobach przeprowadzenia oraz spodziewanych korzyściach. Doświadczenia o charakterze wyłącznie badawczym nie mogą być przeprowadzane m.in na małoletnich, osobach ubezwłasnowolnionych, skazanych, żołnierzach służby zawodowej, chyba że nie wiążą się one z żadnym ryzykiem. Za przeprowadzenie eksperymentu badawczego wbrew przepisom grozi do 2 lat więzienia.

Projekt ustawy mówi wyraźnie, że do udziału w eksperymencie nikogo nie można zmusić, a sam lekarz musi go przerwać, gdy "wystąpi zagrożenie zdrowia chorego przewyższające spodziewane korzyści lecznicze" lub pojawi się nieprzewidziane zagrożenie dla jego zdrowia lub życia.

Eksperyment medyczny może być przeprowadzony, wyłącznie gdy jego projekt uzyska pozytywną opinię niezależnej komisji bioetycznej, która uwzględnia jego "kryteria etyczne i celowość". Osoba, która zgodziła się wziąć udział w eksperymencie, może się z niego wycofać na każdym etapie.

Wiele kontrowersji wzbudzi zapewne propozycja wykreślenia z ustawy o zawodzie lekarza art. 39, który zakłada, że lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, przy obowiązku wskazania, gdzie takie świadczenie można otrzymać.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH