Czas trwania obserwacji oskarżonych i podejrzanych w zakładzie zamkniętym musi być ograniczony czasowo - przypomina Gazeta Prawna nawiazując do senackiego projektu zmian w kodeksie postępowania karnego.

Senacki projekt zmiany kodeksu postępowania karnego związany jest z wejściem w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Zakwestionowano w nim dotychczas obowiązujące przepisy o prowadzeniu badań psychiatrycznych osób podejrzanych i oskarżonych.

Trybunał uznał, że dotychczasowe przepisy dopuszczały umieszczanie tych osób w zamkniętych zakładach psychiatrycznych na czas nieograniczony.

Senat, wykonując orzeczenie TK, zaproponował, aby uściślić czas trwania obserwacji w zakładzie zamkniętym i przyjął 10-dniowy termin jako wystarczający dla oceny stanu zdrowia psychicznego osoby podejrzanej lub oskarżonej.

- W postępowaniu karnym badanie psychiatryczne ma o tyle istotne znaczenie, że w przypadku stwierdzenia, że osoba podejrzana lub oskarżona cierpiała na chorobę psychiczną, jej odpowiedzialność karna jest wyłączona - mówił poseł sprawozdawca Grzegorz Karpiński.

Poseł sprawozdawca zaproponował, aby dopuścić w wyjątkowych okolicznościach wydłużenie terminu trwania obserwacji do 8 tygodni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH