- Jeśli podczas głosowania w Sejmie zostanie przyjęte weto prezydenta wobec ustaw zdrowotnych, to zabraknie narzędzi prawnych dla tych samorządów, które chcą przekształcać szpitale - powiedział podczas konferencji prasowej poseł Marek Balicki . Stąd pomysł na przygotowanie i złożenie w Sejmie propozycji, która byłaby sposobem na pata w służbie zdrowia po przyjęciu prezydenckiego weta.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej  oraz o zmianie niektórych innych ustaw złożona dzisiaj w Kancelarii Sejmu przez trzech posłów: Marka Balickiego, Marka Borowskiego oraz Ludwika Dorna zakłada  dobrowolne przekształcenia szpitali z wykorzystaniem przepisów o spółkach użyteczności publicznej z zachowaniem większościowych udziałów samorządów terytorialnych, przyjęcie zasady non profit dla działalności placówek medycznych oraz pomoc publiczną w oddłużeniu szpitali.  

Jak zapewniał Marek Balicki, projekt ustawy nie jest kontrpropozycją wobec propozycji PO -  jego zapisy nawiązują do tych, które przedstawiła PO w pierwszej wersji pakietu sześciu ustaw zdrowotnych – a raczej sposobem na wypełnienie luki prawnej. Dodał ponadto, że sejmowa Komisja Zdrowia jest w stanie w ciągu kilku tygodni przepracować ustawy tak, by miały szansę w lutym na wejście w życie.

Ludwik Dorn, wchodzący w skład grupy inicjatywnej złożonej z 15 posłów różnych orientacji politycznych liczy na to, że projektem posłowie zainteresują się, zwłaszcza, że zmieniają się uwarunkowania makroekonomiczne, wobec których plan B resortu zdrowia  nie wystarczy na uzdrowienie sytuacji.

Prezydent zawetował w listopadzie trzy z sześciu ustaw zdrowotnych: o ZOZ-ach (która dotyczyła przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego), o pracownikach ZOZ-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia. W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało rządowy program, który ma umożliwić skuteczną pomoc i restrukturyzację szpitali.

Na pytanie portalu rynekzdrowia.pl, czy projekt ustawy dotyczy jedynie przekształceń własnościowych, Marek Balicki odpowiedział, że grupa inicjatywna uważa, że jest to teraz najpilniejsza. Sprawami dotyczącymi zakładów opieki zdrowotnej, uważa b. minister zdrowia, rząd może zająć się później.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH