Promile na dyżurze: ilu polskich lekarzy zmaga się z uzależnieniem od alkoholu?

W dodatku sam zainteresowany nie rozumie, że potrzebuje pomocy i uważa, że najlepiej pomoże sobie sam. W końcu jest lekarzem...

Blisko 2,2 promila alkoholu w organizmie miał lekarz, który w kwietniu br. pełnił dyżur na oddziale dziecięcym jednego z wrocławskich szpitali. Z kolei w maju w Tarnowskich Górach nietrzeźwa lekarka przeprowadziła cesarskie cięcie i zraniła dziecko. To tylko niektóre, ujawnione w ostatnim czasie przypadki lekarzy, którzy zmagają się z problemem alkoholowym, stanowiąc przy okazji zagrożenie dla zdrowia i życia swoich pacjentów.

W Wojewódzkim Ośrodku Lecznictwa Odwykowego w Gorzycach Rynek Zdrowia pytał swego czasu, czy wśród pacjentów zdarzają się także lekarze. Okazało się, że podczas każdego „turnusu”, wśród 140 osób poddających się tutaj stacjonarnemu leczeniu odwykowemu, zawsze jest kilku przedstawicieli tego zawodu, nawet z profesorskimi tytułami.

Na początku 2007 r. okręgowe izby lekarskie zaczęły organizować konferencje poświęcone alkoholizmowi wśród lekarzy. Analizując statystyki pokazujące, ilu lekarzy przyłapano „w stanie wskazującym” (w 2006 r. było ich 100., z czego połowa trafiła pod sąd lekarski, ale nikomu nie polecono podjęcia leczenia odwykowego), można byłoby mniemać, że problem jest sztucznie wykreowany. Czy faktycznie?

W USA co piąty, w Polsce co dziesiąty?
– Nie ma żadnych badań, które pomogłyby oszacować skalę tego zjawiska. Ocenia się, że w USA problemy alkoholowe ma około 15-20 proc. lekarzy  i 5-6 proc. lekarek. Moim zdaniem, w Polsce te wskaźniki są dużo niższe: to około 10 proc. u mężczyzn i 4 proc. u kobiet – mówi dr Bożena Kaniak, pełnomocnik ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.

Samorząd lekarski, zaniepokojony problemem uzależnień wśród lekarzy, już w 2007 roku zdecydował, że powoła w każdej z okręgowych izb lekarskich pełnomocnika do spraw zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów. Pełnomocnicy zajmą się de facto przede wszystkim problemami uzależnionych kolegów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH