Prokuratura sprawdzi sposób zwolnienia byłej dyrektor oddziału NFZ?

Rada Pomorskiego Oddziału NFZ złożyła zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Gdańsku o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jacka Paszkiewicza, prezesa NFZ, polegającego na podjęciu decyzji o zmianie okresu wypowiedzenia stosunku pracy Dorocie Pieńkowskiej, byłej dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Według Rady, po tym jak Dorota Pieńkowska 31 lipca 2010 r. złożyla rezygnację ze stanowska dyrektora POW NFZ, została potrakowana przez prezesa NFZ w sposób uprzywilejowany – jej okres wypowiedzenia został wydłużony ponad ustawowy wymiar z jednego do sześciu miesięcy, bez świadczenia pracy.

–  Wydłużenie okresu wypowiedzenia, bez świadczenia pracy i wypłacanie w tym okresie odwołanej dyrektor wynagrodzenia stanowi działanie na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia – czytamy w informacji prasowej podpisanej przez Ryszarda Dubielę, zastępcę przewodniczącego Rady POW NFZ.

Wcześniej Rada zwracała się w tej sprawie m.in. do ministra zdrowia i kilku parlamentarzystów ziemi pomorskiej, jednak nie otrzymała wyjaśnień.

– Długo zwlekaliśmy z podjęciem decyzji o zawiadomieniu do prokuratury – mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Ryszard Dubiela.

Jak tłumaczy, o informację w sprawie dyrektor Pieńkowskiej Rada prosiła prezesa NFZ jeszcze w ubiegłym roku. – Prezes Paszkiewicz stwierdził, że ustalanie warunków pracy jest prawem pracodawcy, jednocześnie zadeklarował, że udzieli nam wyczerpującej informacji we wrześniu ubiegłego roku, czego nie zrobił – dodaje Dubiela.

Także centralna Rada NFZ nie dostrzegła naruszenia prawa w działaniu prezesa.

Rozmawialiśmy zarówno z Andrzejem Troszyńskim, rzecznikiem Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i Mariuszem Szymańskim, rzeczkiem POW NFZ. Obaj odmówili komentowania decyzji Rady POW NFZ o skierowaniu zawiadomienia do prokuratury.

Od 18 czerwca 2008 r. do 31 lipca 2010 r., kiedy POW NFZ kierowała dyrektor Dorota Pieńkowska, Rada POW kilkukrotnie krytycznie oceniała zarządzanie oddziałem.

Natomiast w ocenie centrali NFZ, pomorski oddział Funduszu był wówczas jednym z trzech oddziałów w Polsce, które najbardziej efektywnie gospodarowały środkami ze zdrowotnych składek ubezpieczonych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH