Postępowanie w sprawie domniemanej korupcji przy wpisywaniu iwabradyny na listę leków refundowanych prowadzi zamiejscowy wydział Prokuratury Krajowej w Krakowie. Sprawą zajmuje się także Centralne Biuro Antykorupcyjne.

W czwartek (11 września) media podały, że sprawa dotyczy załatwienia mieszkania synowi byłego wiceministra zdrowia Bolesława Piechy (PiS), (dziś przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia) przez biznesmenów lobbujących za wpisaniem iwabradyny na listę leków refundowanych.

– Śledztwo dotyczy przyjęcia korzyści majątkowej przez funkcjonariusza publicznego w związku z wpisem leku iwabradyna na listę leków refundowanych. Ponadto poświadczania nieprawdy w dokumentach i fałszowania dokumentów – poinformował prokurator Marek Wełna. – Dobro śledztwa uniemożliwia na obecnym etapie podania bliższych szczegółów sprawy.

Śledztwo, wszczęte w marcu br. przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie, przejęła w czerwcu Prokuratura Krajowa. Ze względu na charakter sprawy i dobro śledztwa prokuratura odmówiła podania bliższych szczegółów sprawy.

Temistokles Brodowski z CBA poinformował PAP w czwartek (11 września), że Biuro wykonuje zlecone przez krakowską prokuraturę „czynności śledztwa w sprawie przyjmowania przez funkcjonariusza publicznego i udzielania funkcjonariuszowi publicznemu korzyści majątkowych lub osobistych w związku z prowadzonym w Ministerstwie Zdrowia postępowaniem w sprawie wpisania leku iwabradyna na listę leków refundowanych”.

Według reporterów RMF FM i "Newsweeka", biznesmeni, którzy lobbowali u Bolesława Piechy za wpisaniem iwabradyny na listę leków refundowanych przez NFZ, załatwili mieszkanie jego synowi.

– Syn wynajmuje mieszkanie studenckie na zasadach komercyjnych i ma na to potwierdzenie przelewów bankowych. Tyle mam do powiedzenie w tej sprawie – powiedział w czwartek PAP poseł Piecha.

W przesłanym później oświadczeniu napisał, że „te nieprawdziwe oskarżenia są próbą zdyskredytowania merytorycznej pracy opozycji w opracowywaniu kluczowych rozwiązań w systemie opieki zdrowotnej”.

Iwabradyna pojawiła się na liście leków refundowanych, wkrótce po spotkaniu w jednej z restauracji w Warszawie przedstawicieli firmy Servier i krakowskiego biznesmena Wiesława Likusa z Bolesławem Piechą – podało RMF FM.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH