Prokuratorskie działy do spraw błędów medycznych odkurzają postępowania FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

W prokuraturach funkcjonują już specjalne działy, których zadaniem jest zajmowanie się błędami medycznymi. W Prokuraturze Krajowej przeanalizowano postępowania dotyczące sprawach. W ok. 60 proc. z nich stwierdzono większe lub mniejsze uchybienia.

Przypomnijmy, że specjalne zespoły prokuratorów powołano na mocy kwietniowego rozporządzenia wydanego przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Najpoważniejszymi domniemanymi błędami w sztuce ze skutkiem śmiertelnym mają się zajmować działy w prokuraturach regionalnych, a tymi mniejszego kalibru - prokuratury okręgowe.

Z analizy przeprowadzonej przez Prokuraturę Krajową (utworzono w niej stanowisko koordynatora ds. błędów medycznych) wynika między innymi, że niektórzy śledczy zadawali powołanym biegłym nieprecyzyjne pytania; zdarzało się, że w wyniku uzyskanych na tej podstawie opinii umarzano postępowania.

Mają usprawnić przebieg postępowań
- Stworzenie wyspecjalizowanej komórki zajmującej się tą kategorią postępowań winno usprawnić ich tok. Stąd też podstawowym zadaniem prokuratorów V Samodzielnego Działu do spraw Błędów Medycznych w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach jest prowadzenie i nadzorowanie postępowań przygotowawczych dotyczących tych spraw - mówi nam Bożena Jaworek-Kaziród z Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Prokuratura Regionalna w Katowicach przejęła z podległych jej jednostek prokuratury 52 postępowania przygotowawcze dotyczące  spraw medycznych.

- Obecnie w tym dziale pozostaje 28 postępowań przygotowawczych. Prokuratorzy dokonują też - w miarę możliwości - analizy akt spraw z tej kategorii, toczących się lub zakończonych, w tym umorzeniem, a prowadzonych w podległych jednostkach - dodaje prok. Jaworek-Kaziród.

- Po takiej analizie prokurator zajmuje stanowisko w zakresie prawidłowości prowadzonego postępowania w badanej sprawie i ewentualnej potrzeby jego uzupełnienia - tłumaczy.

Sprzeczne zaświadczenia - potrzebna opinia uzupełniająca
- Na skutek poczynionych ustaleń jedno z badanych postępowań zostało podjęte przez prowadzącą je dotąd jednostkę prokuratury, w dwóch innych sprawach realizowane są natomiast przez te prokuratury czynności dowodowe, które mają na celu sprawdzenie okoliczności, które uzasadniałyby wydanie postanowienia o podjęciu lub wznowieniu postępowania - informuje prokurator Jaworek-Kaziród .

Jedna ze spraw dotyczy okoliczności śmierci dziecka w styczniu 2010 roku dziecka w jednym z katowickich szpitali. Rodzinie wydano dwa zaświadczenia o sprzecznej ze sobą treści: kartę wypisową i kartę zgonu dziecka. Na jednym pojawia się informacja, że chłopczyk żył 12 minut po urodzeniu, na drugim - że dziecko urodziło się martwe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH