Prokurator przesłucha urzędników MZ: jest śledztwo ws. braku dostępu do cytostatyków

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła w poniedziałek (14 maja) śledztwo ws. niedopełnienia przez resort zdrowia obowiązku zapewnienia chorym leków onkologicznych.

O wszczęciu śledztwa poinformował w poniedziałek (14 maja) Dariusz Ślepokura, rzecznik prokuratury okręgowej, potwierdzając informację radia RMF FM.

Jak powiedział, prokuratura w ramach postępowania sprawdzającego zwracała się do Ministerstwa Zdrowia o wyjaśnienie sytuacji z kwietnia, gdy media doniosły, że z powodu zawirowań w systemie dostaw leków z zagranicy cierpiący na choroby nowotworowe nie mają dostępu do leków onkologicznych, co powodowało nawet niekiedy przerwy w chemioterapii.

- Otrzymaliśmy z ministerstwa pewne wyjaśnienia. Teraz prokurator będzie chciał przesłuchać przedstawicieli resortu. Na razie mogę ujawnić tylko tyle - powiedział prokurator Ślepokura. Śledczy będą chcieli także uzyskać z ministerstwa dokumenty dotyczące tej kwestii.

Wszczęte w poniedziałek śledztwo opiera się o art. 231 Kodeksu karnego, który stanowi, że funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

W kwietniu 2012 roku pacjenci zgłaszali problemy związane z dostępem do chemioterapii w niektórych szpitalach. Miały one związek z ograniczeniem produkcji cytostatyków przez austriacką firmę. Było to spowodowane zmianami technologicznymi. Ministerstwo Zdrowia informowało, że problemy wystąpiły także w innych państwach UE.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podkreślał, że resort dopełnił wszystkich obowiązków. Informację o możliwych problemach z produkcją leków, którą otrzymał od firmy, przekazał m.in. dyrektorom instytutów onkologicznych. Arłukowicz wielokrotnie przypominał, że szpitale mogą sprowadzać brakujące leki w ramach importu docelowego.

Agnieszka Gołąbek, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, poinformowała, że resort nie będzie komentował decyzji prokuratury.

- Przekazaliśmy wszystkie niezbędne dokumenty. Deklarujemy pełną wolę współpracy w celu wyjaśnienia tej sprawy - dodała Gołąbek.

20 kwietnia do Polski trafił pierwszy transport deficytowych cytostatyków. Resort zdrowia zapowiedział kolejne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH