Przyjmowane do pracy osoby, które posiadają ważne orzeczenie lekarskie, nie będą musiały przechodzić badań wstępnych. Takie propozycje zakłada senacki projekt nowelizacji kodeksu pracy.

Pracodawcy zostaną zwolnieni z obowiązku przeprowadzenia szkoleń bhp przed dopuszczeniem danej osoby do pracy, jeśli podejmuje ona zatrudnienie u tego samego pracodawcy i na takim samym stanowisku przed upływem 90 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę - pisze o senackim projekcie Gazeta Prawna.

Szkolenie wstępne będzie jednak wymagane, jeżeli zmienią się przepisy lub zasady bhp obowiązujące w danym zakładzie pracy lub dojdzie do zmian techniczno-organizacyjnych warunków pracy na danym stanowisku pracy. Zawierający te propozycje projekt nowelizacji kodeksu pracy jest jeszcze w fazie pierwszego czytania. Projekt został przekazany także do Komitetu Integracji Europejskiej w celu sprawdzenia jego zgodności z prawem UE.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami szkoleń bhp nie trzeba przeprowadzać, jeśli pracownik podejmuje pracę na tym samym stanowisku, jakie zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem stosunku pracy.

Firmy będą mogły zaoszczędzić na wstępnych badaniach lekarskich, którym nie będą  podlegać osoby posiadające aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań pracy na określonym stanowisku.

Projekt nowelizacji rozszerza też grupę pracowników, którym należy wydawać świadectwa pracy tylko na ich żądanie. Te przypadki to rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę na czas określony, zawartej w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym, sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie. Ten ostatni przypadek dotyczy sytuacji w której pracownik i pracodawca zamierzają zawrzeć kolejną umowę o pracę przed upływem 90 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH