Projekt ws. świadczeń pielęgnacyjnych zawieszony

Resort pracy zawiesza przygotowanie zmian w zasadach przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych za opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny i czeka na rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego.

Przedstawiony przez resort pracy w październiku ubiegłego roku projekt zmian w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych zakłada powrót do jednej formy wsparcia dla wszystkich opiekunów. Obecnie świadczenia pielęgnacyjne otrzymują rodzice niepełnosprawnych dzieci. Osoby zajmujące się dorosłym niesamodzielnym krewnym mają prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Po zmianach wszyscy mogliby się ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne, przy czym jego uzyskanie, oprócz orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu, byłoby dodatkowo uzależnione od uzyskania opinii o konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny.

Prace nad tym projektem zostały zawieszone, ponieważ w Trybunale Konstytucyjnym znajdują się dwa wnioski związane ze świadczeniami dla opiekunów.

Pierwszy z nich został złożony przez posłów PiS i dotyczy obowiązujących od ubiegłego roku zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, które ograniczają je tylko do rodziców oraz uzależniają uzyskanie specjalnego zasiłku opiekuńczego od kryterium dochodowego.

Z kolei druga sprawa to pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który ma zastrzeżenia do konstytucyjności przepisu wskazującego, że nie wystarczy, jeżeli opiekun pozostaje bez pracy, bo musi on w związku z zajęciem się niepełnosprawnym członkiem rodziny z niej zrezygnować, aby otrzymywać zasiłek.

Więcej: http://www.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH