Projekt ustawy: pielęgniarka za granicą nie będzie płacić składek do izby

Pielęgniarki i położne w czasie pracy za granicą nie będą musiały opłacać w Polsce składki członkowskiej do okręgowej izby - przewiduje nowy projekt ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej.

Rządowy projekt ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej, który w piątek (24 września) został skierowany do prac w sejmowej komisji zdrowia doprecyzowuje sytuację pielęgniarek i położnych, które nie pracują w kraju, tylko za granicą.

Zgodnie z nowymi przepisami nie będą one miały obowiązku uiszczania składki członkowskiej w tym czasie. Dopiero po powrocie do Polski i rozpoczęciu pracy ponownie rozpoczną jej opłacanie.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl pielęgniarki i położne zostaną także objęte ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

Z projektu wynika także, że pielęgniarka, która przez 5 kolejnych lat nie będzie wykonywała swojego zawodu, by do niego powrócić będzie musiała odbyć sześciomiesięczną praktykę.

Zgodnie z projektem, pielęgniarki i położne będą zobowiązane, w oparciu o posiadane kwalifikacje zawodowe, do udzielenia pomocy w każdym przypadku, gdy zwłoka mogłaby spowodować stan nagłego zagrożenia zdrowotnego. Mogą odmówić wykonania świadczenia zdrowotnego niezgodnego z ich sumieniem lub z zakresem posiadanych kwalifikacji, po uprzednim powiadomieniu na piśmie przełożonego, chyba że zachodzi niebezpieczeństwo zagrożenia życia chorego.

Pielęgniarki i położne będą miały prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta oraz do uzyskania od lekarza pełnej informacji o stanie zdrowia chorego, rozpoznaniu, proponowanych metodach diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych, zapobiegawczych i dających się przewidzieć następstwach podejmowanych działań, w zakresie niezbędnym do udzielanych przez siebie świadczeń zdrowotnych i pielęgnacyjnych.

Projekt przewiduje, że pielęgniarki i położne mogą wykonywać zawód: w ramach umowy o pracę, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w ramach indywidualnej lub grupowej praktyki. Warunkiem prowadzenia indywidualnej praktyki jest wpis do odpowiedniego rejestru.

Grupowa praktyka pielęgniarska może być prowadzona w formie spółki cywilnej, spółki jawnej lub spółki partnerskiej. Dopuszczona zostaje także możliwość wykonywania zawodu w zakładzie opieki zdrowotnej na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z pacjentem, członkiem jego rodziny lub opiekunem prawnym.

W projekcie zapisano, że zawody pielęgniarki i położnej są samodzielnymi zawodami medycznymi. Minister zdrowia ma w rozporządzeniu określać czynności wykonywane przez pielęgniarkę lub położną, samodzielnie bez zlecenia lekarskiego.

Resortowi w czasie konsultacji społecznych projektu nie udało się przekonać zainteresowanych do zmniejszenia liczby okręgowych izb, a także zmiany przepisów dotyczących tego, ile ma trwać kadencja członków samorządów. Tym samym w projekcie zostały powielone dotychczasowe rozwiązania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH