Projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej już gotowy

Pielęgniarki będą miały ochronę przysługującą funkcjonariuszom publicznym. Ministerstwo Zdrowia nie wyraziło jednak zgody na ustalenie dla nich minimalnego wynagrodzenia.

– Projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej jest już po konsultacjach zewnętrznych i teraz trafi pod obrady rządu. Zgodnie z harmonogramem prac, 5 lutego ma zająć się nim Komitet ds. Europejskich Rady Ministrów – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik ministerstwa zdrowia.

Dzięki nowym zapisom, które zawarte są w projekcie ustawy, wszystkie pielęgniarki i położne będą miały ochronę przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych. Na przykład, za naruszenie nietykalności cielesnej pielęgniarki lub położnej w czasie wykonywania obowiązków służbowych, będzie groziła kara grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do trzech lat.

Ponadto pielęgniarki i położne uzyskają gwarancję utrzymania prawa wykonywania zawodu, jeżeli będą pracowały w instytucjach finansujących świadczenia zdrowotne. Dotychczas taka praca, świadczona przez okres pięciu lat, pozbawiała je tych uprawnień.

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się jednak na wpisanie do ustawy gwarancji minimalnego wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych.

Więcej na: www.praca.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH