W skład sądów lekarskich wejdą zawodowi sędziowie, postępowania będą jawne, strony zyskają możliwość odwołania od orzeczeń do sądu powszechnego - takie m.in. zmiany wprowadza ustawa o izbach lekarskich, której projekt, przygotowany przez resort zdrowia, przekazano do konsultacji społecznych - podała PAP.

Zgodnie z ustawą, postępowanie przed sądami lekarskimi będzie jawne, przy poszanowaniu praw pacjentów do zachowania tajemnicy. Jego tryb w sprawach odpowiedzialności zawodowej lekarzy ma być dostosowany do standardów określonych w Kodeksie Postępowania Karnego. W sprawach odpowiedzialności zawodowej postępowanie ma być dwuinstancyjne, z udziałem zawodowego sędziego w drugiej instancji.

Od orzeczenia Naczelnego Sądu Lekarskiego strony będą mogły wnosić kasację do Sądu Najwyższego. Będzie to mógł zrobić także minister zdrowia i prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Projekt wprowadza możliwość zaskarżenia do NSL postanowienia Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

W stosunku do kandydatów na członków sądów lekarskich przedłużono wymagany staż zawodowy z 7 do 10 lat, wymóg ten dotyczy także kandydatów na rzeczników odpowiedzialności zawodowej i ich zastępców. Wprowadzona zostanie zasada niedopuszczalności łączenia mandatu członków różnych organów izby.

W projekcie sformułowano szereg obowiązków lekarzy, m.in. uzyskania wpisu na listę członków okręgowej izby przed rozpoczęciem wykonywania zawodu na jej obszarze. Dotychczasowy katalog przyczyn skreślenia lekarza z listy członków izby został rozszerzony o anulowanie prawa wykonywania zawodu z powodu utraty obywatelstwa, ubezwłasnowolnienia lub upływu czasu, na jaki zostało przyznane.

Zadania Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, w porównaniu z dotychczasowymi, zostały rozszerzone o sprawowanie nadzoru nad działalnością okręgowych rzeczników, pełnienie funkcji oskarżyciela przed sądami lekarskimi, rozpatrywanie zażaleń, składanie informacji o swojej działalności NRL.

W ocenie resortu zdrowia, ustawa przyczyni się do sprawniejszego funkcjonowania samorządu lekarskiego, wpłynie na lepsze sprawowanie przez niego funkcji nadzorczych, umożliwi szerszy udział w doskonaleniu zawodowym oraz poprawi przestrzeganie praw pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH