Projekt po przejściach, czyli przegląd głównych zmian w ustawie o prawach pacjenta

Przyjęty przez rząd projekt Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta znacznie różni się od jego pierwotnej wersji. Zmian w zapisach było bardzo dużo. Publikujemy ich analizę autorstwa mec. Ewy Rutkowskiej z kancelarii prawnej Baker & McKenzie.

Projekt resortu zdrowia, który do 1 października 2010 r. miał być przedmiotem konsultacji społecznych, już 30 września br. został przekazany do rozpatrzenia przez Komitet Rady Ministrów. Potem zmieniał się jeszcze dwukrotnie (choć już nie tak zasadniczo jak w pierwszym przypadku) i 12 października br. został przyjęty przez Radę Ministrów.

Nowa definicja błędu medycznego
W nowym projekcie dokonano zdecydowanej zmiany w definicji błędu medycznego, co w rezultacie rozszerza zakres stosowania ustawy.

Błąd medyczny definiuje się obecnie jako zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta albo śmierć pacjenta będące następstwem niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną:
• diagnozy, jeżeli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby
• leczenia, w tym wykonania zabiegu operacyjnego
• zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.

Pozytywną zmianą jest włączenie w ramy definicji wprost zakażeń szpitalnych i wyeliminowanie odwołania do działania osób wykonujących zawód medyczny, zawężonego do ich nieumyślnego postępowania.

Ponadto termin „nieprawidłowy” w kontekście diagnozy zastąpiono terminem „niezgodny z aktualną wiedzą medyczną”. Rozszerzono także krąg przyczyn uszczerbku na zdrowiu lub śmierci o leczenie oraz zastosowanie produktu leczniczego – w obu przypadkach także niezgodne z aktualną wiedzą medyczną.

Nowy projekt, pomimo postulatów komentatorów, nie rozszerzył zakresu stosowania ustawy do błędów medycznych w innych placówkach medycznych niż szpitale.

Zgodnie z uzasadnieniem resortu zdrowia jest to zabieg świadomy, ponieważ to szpitale mają obowiązek przeciwdziałania zakażeniom wewnątrzszpitalnym i to w szpitalach właśnie przeprowadzane są bardziej skomplikowane procedury medyczne, w przypadku których istnieje większe ryzyko zaistnienia błędu medycznego.

Komisje wojewódzkie
Zgodnie z projektem do rozstrzygania o wystąpieniu błędu medycznego powoływane będą specjalne komisje wojewódzkie. W porównaniu z wersją pierwotną, doprecyzowano przepisy dotyczące powoływania i składu komisji wojewódzkich. 12-osobowy zespół składać się będzie z sześciu ekspertów w dziedzinie medycyny i sześciu w dziedzinie nauk prawnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH