Projekt nowelizacji ustawy o odpadach medycznych - będzie kłótnia o szpitalne śmieci? Odpady medyczne muszą być utylizowane. Żródło: internet

Projekt dopuszczający alternatywne wobec spalania metody utylizacji szpitalnych odpadów, czyli autoklawowanie i sterylizację został przyjęty przez rząd w marcu tego roku. Do tej pory jednak nie trafił do parlamentu. Portal rynekzdrowia.pl próbował poznać losy tego dokumentu.

Nawet 100 mln zł oszczędności rocznie może przynieść polskiej służbie zdrowia przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o odpadach, która dopuszcza stosowanie alternatywnych metod utylizacji odpadów medycznych – twierdzi Stowarzyszenie „Bez Dioksyn”, które skupia firmy i osoby fizyczne związane biznesowo z unieszkodliwianiem oraz gospodarowaniem odpadami medycznymi i weterynaryjnymi.

Dokument utknął jednak gdzieś w rządowych szufladach. W trakcie naszych dociekań, niejako przy okazji, okazało się natomiast, że w sejmowych archiwach nie ma (tak twierdzi poseł Janusz Palikot) protokołu z obrad Podkomisji Ochrony Środowiska wprowadzającego w 2005 roku przegłosowany przez Sejm zapis mówiący, że odpady medyczne mogą być unieszkodliwiane tylko w spalarniach.

Co powie rząd
Na potrzeby kampanii uzasadniającej zasadność zezwolenia przez państwo na autoklawowanie szpitalnych śmieci Stowarzyszenie „Bez Dioksyn” przygotowało stosowne zestawienia i wyliczenia. Wynika z nich, że ceny oferowane przez firmy stosujące metody alternatywne kształtują się wraz z odbiorem odpadów w granicach ok. 1,6 zł za kg odpadów, ceny spalarni są z reguły o ok. 1,5 - 2 złote wyższe. Natomiast po wprowadzeniu metod alternatywnych koszt dla szpitala, winien oscylować pomiędzy 1,2-1,6 zł za kilogram odebranych odpadów medycznych.

Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego uważa, że dopuszczenie metod alternatywnych spowoduje oszczędności w ochronie zdrowia: – GIS sporządził projekt rozporządzenia do projektu ustawy o nowelizacji ustawy o odpadach. Projekt rozporządzenia dopuszcza stosowanie metod alternatywnych. Popieramy wprowadzenie tych metod – mówi portalowi rynekzdrowia.pl.

Czy przepisy zmienią się nie jest pewne. Projekt najwyraźniej utknął w urzędniczej machinie.

„Po uwzględnieniu postanowień Rady Ministrów z dnia 3 marca br., 20 marca został on ponownie przekazany przez Ministra Środowiska do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W przypadku potrzeby pozyskania bardziej szczegółowych informacji w tym zakresie należy zgłosić się do KPRM” – poinformował nas Departament Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska.

Zgodnie z instrukcją 7 mają zwróciliśmy się do Centrum Informacyjnego Rządu z pytaniem co dzieje się z projektem, jednak do czasu ukazania się artykułu nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH