O tym, ile okręgowych izb lekarskich ma działać w kraju, nadal będzie decydował samorząd. Pacjenci natomiast zyskają więcej praw przed sądem lekarskim.

Po siedmiu miesiącach prac Ministerstwo Zdrowia w końcu przesłało poprawiony projekt ustawy o izbach lekarskich do Komitetu Rady Ministrów. Niewykluczone, że rząd zajmie się nim już na początku czerwca - donosi Gazeta Prawna.

Resort zdrowia wycofał się z pomysłu zmniejszenia liczby okręgowych izb lekarskich i dostosowania jej do liczby województw. Oznacza to, że tak jak dotychczas w kraju będą działały 22 izby lekarskie. Ostateczną decyzję w tej kwestii pozostawiono w gestii samorządu.

Projekt przewiduje ponadto wiele zmian dotyczących sądów lekarskich. Postępowania mają być jawne, a w zespołach orzekających mają zasiadać sędziowie z sądów powszechnych, nie związani ze środowiskiem medycznym. Pacjent natomiast ma zyskać prawo do zadawania pytań, powoływania biegłych i świadków  oraz występowania w roli oskarżyciela posiłkowego – GP przypomina założenia projektu.

Na nowym prawie skorzystać mogą sami lekarze. Przepisy rozszerzają wachlarz kar, jakie sądy mogą im wymierzyć. System ten zostanie uelastyczniony. Jeśli np. chirurg popełni błąd, sąd może mu odebrać prawo przeprowadzania zabiegów, ale pozostawi mu możliwość podjęcia pracy w ambulatorium.

Obecnie lekarzowi sąd może wymierzyć karę w postaci nagany, upomnienia lub zakazu wykonywania zawodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH