Programy lekowe - kompetencje Zespołów Koordynacyjnych będą ograniczone?

Kształt kompetencji Zespołów zaproponowany w projekcie zmian w ustawie refundacyjnej (art. 31a 2.) może budzić pewne wątpliwości - zwraca uwagę zabierając głos w dyskusji podczas konsultacji projektu ustawy dr Marcin Stajszczyk, przewodniczący Komisji ds. Polityki Zdrowotnej i Programów Terapeutycznych Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, członek Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych.

Projekt założeń zmian w ustawie refundacyjnej zawiera propozycję powoływania Zespołów Koordynacyjnych, decydujących o kwalifikacji oraz wyłączaniu pacjentów w każdym programie lekowym.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw został przekazany do uzgodnień zewnętrznych w dniu 19 września 2013 roku, a termin zgłaszania uwag dla konsultacji społecznych upływa w dniu 19 października 2013 roku.

- Wątpliwości budzi kształt kompetencji Zespołów zaproponowany w projekcie zmian w ustawie refundacyjnej (art. 31a 2.). Zapisano, że do zadań Zespołu należy kwalifikacja pacjentów do programów na podstawie kryteriów włączenia, ocena skuteczności na podstawie zasad monitorowania oraz decydowanie o wyłączeniu pacjenta z programu na podstawie kryteriów wyłączenia.

Należy zwrócić uwagę, że członkowie Zespołów w większości przypadków nie kwalifikują bezpośrednio pacjentów do programów, a jedynie potwierdzają czy złożony przez lekarza wniosek spełnia formalne kryteria programu. To lekarz prowadzący kwalifikuje pacjenta i bierze za to pełną odpowiedzialność. Członkowie Zespołu nie znają wszystkich danych medycznych pacjenta poza tymi najistotniejszymi, jakie są wymagane przez aplikację elektroniczną i na tej podstawie wydają ostateczną decyzję.

Gdyby rzeczony zapis pozostał w obecnym kształcie, to wchodzący w skład Zespołu eksperci musieliby osobiście zbadać i zakwalifikować każdego pacjenta w Polsce, bo tylko wtedy w myśl ustawy mogliby wziąć pełną odpowiedzialność za kwalifikację na podstawie kryteriów programu.

Po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia członkowie Zespołu nie dysponują też narzędziami do bieżącej oceny skuteczności terapii w trakcie trwania programu. To lekarz prowadzący leczenie ocenia skuteczność na podstawie kryteriów monitorowania.

Dokładne przyjrzenie się zapisom projektu nakazuje zadać kolejne bardzo ważne z punktu widzenia pacjentów pytanie: czy intencją ustawodawcy jest ograniczenie kompetencji Zespołów jedynie do potwierdzania kwalifikacji zgodnych z opisem programów?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH