Prof. Szaflik domaga się od ministra zdrowia uzasadnienia decyzji o odwołaniu

Profesor Jerzy Szaflik przesłał nam oświadczenie, w którym żąda od ministra zdrowia uzasadnienia decyzji o odwołaniu go ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki oraz z funkcji członka Krajowej Rady Transplantacyjnej.

Oświadczenie profesora to wynik wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który rozpatrzył jego skargę na decyzję ministra i stwierdził, że minister musi merytorycznie rozpatrzyć sprawę i sprecyzować powody odwołania.

”Warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny stanął na stanowisku, że decyzje takie, jak akty powołania i odwołania muszą mieć pełne uzasadnienie i podlegają sądowej kontroli. Stanowią bowiem element kształtujący ważne prawa człowieka i obywatela i powinny odpowiadać szczegółowym kryterium prawnym” - stwierdził w oświadczeniu Jerzy Szaflik.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2012 r. minister zdrowia odwołał prof. Szaflika z funkcji: konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki, dyrektora Banku Tkanek Oka w Warszawie i członka Krajowej Rady Transplantacyjnej.

- W trakcie rozmowy z ministrem zdrowia nie przedstawiono mi żadnych zarzutów dotyczących wykonywania funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki lub członka Krajowej Rady Transplantacyjnej, jak również odnoszących się do mojej pracy na stanowisku dyrektora Banku Tkanek Oka - wyjaśniał w portalu rynekzdrowia.pl prof. Szaflik.

Zdaniem resortu zdrowia, w latach 2008-2012 w Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser", którego właścicielem jest profesor, dokonano bez pozwolenia ministra zdrowia 48 przeszczepień rogówek, co naruszało art. 36 ustawy transplantacyjnej, zgodnie z którym takie pozwolenie jest konieczne.

Pod koniec lutego br. prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w prywatnej klinice okulistycznej prof. Jerzego Szaflika.

- Poprzez historię, która mi się przytrafiła, chcę zwrócić uwagę na to, jakie mogą być konsekwencje działań osób, które pełnią najważniejsze państwowe funkcje, a których decyzje mogą mieć kolosalny wpływ na życie społeczne - mówił w marcu br. w Rzeczpospolitej prof. Jerzy Szaflik.

Jednocześnie zaznaczał, że nie jest jego celem wracanie do pracy w Banku Tkanek Oka czy kierowanie tym ośrodkiem. Zadeklarował, że ewentualne odszkodowanie, które sąd może mu przyznać przeznaczy na rzecz zakładu dla niewidomych dzieci w Laskach pod Warszawą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH